Victorie lejera a Romaniei in primul meci din 2012

Nationala de fotbal a Romaniei a invins cu 4-0 Turkmenistan intr-o partida amicala disputata in Antalya. Dupa o prima repriza mai slaba, in care Marius Niculae a deschis scorul, tricolorii au aratat mai multa pofta de joc si de gol in partea secunda, cand Cristi Tanase a reusit o dubla, iar Marius Niculae a inchis tabela din penalty in prelungiri. Meciul a fost transmis LIVE de onlinesport.ro.

In fata unei echipe aflata la aproape 100 de locuri departare in clasamentul FIFA si pe un teren mai degraba potrivit pentru antrenamente, Romania nu doar ca nu a excelat, dar chiar a aratat un joc anemic in prima repriza, cu actiuni si atacuri la limita plictisului.

Doar golul superb marcat de Marius Niculae in minutul 3 a mai adus putina lumina si culoare in jocul primei parti, unul care apoi nu a mai aratat nimic. Tricolorii au atacat in permanenta, au incercat sa sparga apararea adversa atat pe cele doua benzi, cat si in zona centrala, insa aproape de fiecare data actiunile de constructie ale romanilor n-au reusit sa treaca de linia de 16 metri a apararii adverse.

La pauza, Victor Piturca a operat doar trei modificari, Marinescu, Bourceanu si Roman intrand in locul lui Neagu, Goga si Chipciu. Insa cel care a majorat diferenta de pe tabela a fost un jucator din primul unsprezece. Cristi Tanase a adus linistea pentru Romania pe tabela cu o dubla rapida, prin golurile marcate in minutele 46 si 51.

Marius Niculae a avut si el cateva ocazii uriase de a-si trece macar o dubla in cont, insa a ratat cu seninatate din situatii excelente. Pana la urma, atacantul dinamovist a izbutit sa inscrie al doilea sau gol in prelungiri, dar doar dupa ce a obtinut un penalty pe care tot el l-a transformat.

Victor Piturca a inceput meciul in teren cu: Tatarusanu – Papp, Gaman, Chiriches, Grecu – Chipciu, Pintilii, Neagu, Tanase – Goga, Niculae. In repriza a doua au mai intrat Laurentiu Marinescu, Bourceanu, Mihai Roman, Florin Gardos, Claudiu Bumba si Dragos Grigore.

Posted on 27/01/2012, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.