Rapid a stricat sarbatorile vasluienilor

Rapid a obtinut in extremis o victorie cu 3-2 la Vaslui, reusind sa invinga datorita golului marcat in prelungiri de Nicolae Grigore. Partida, ultima din acest an in campionat, a fost una alerta cu multe goluri, dar stricata de unele decizii de arbitraj ale lui Istvan Kovacs. Acesta i-a eliminat usor pe Pavlovic si Cipri Deac si a creat in permanenta o stare de tensiune.

O victorie in fata Rapidului ar fi adus Vasluiului pozitia a patra in clasament peste iarna dar ar fi apropiat si mai mult echipa lui Viorel Hizo de cea din Giulesti. Cu acest gand au pornit moldovenii la lupta, iar dupa cum a decurs jocul in primele minute se putea spune ca planurile vasluienilor nu sunt departe de indeplinire.

Doua ocazii ale lui Wesley in primele minute au dat semnalul clar ca Vasluiul se gandeste doar la victorie, in timp ce Rapidul parea usor timorata si fara prea multe intentii ofensive.

Primul sut la poarta al alb-visiniilor a venit de la Pancu, in minutul 11, cand acesta a reluat peste poarta, pentru ca doua minute mai tarziu sa fie deschis scorul, dar la cealalta poarta. Nemanja Jovanovic a centrat excelent la semi-inaltime de pe dreapta, Temwanjera a lasat inteligent mingea sa treaca de el pana la Wesley, iar brazilianul a trimis cu capul in plasa din 7 metri.

Treptat, rapidistii au reusit sa echilibreze disputa si sa apara la fel de mult in atac in jumatatea adversa. Iar in minutul 35 presiunea Rapidului si-a aratat foloasele, dupa ce Denis Zmeu a gresit impardonabil in defensiva. Zmeu a vrut sa paseze inapoi spre Paul Papp, insa a trimis mingea prea anemic si Ciprian Deac a profitat. Rapidistul a intrat cu mingea in careu si a sutat imparabil langa bara din stanga, restabilind egalitatea pe tabela.

Doua minute mai tarziu, Istvan Kovacs a luat o decizie care avea sa cantareasca mult in economia jocului, dupa ce a scos destul de usor cartonasul rosu direct pentru Pavlovic, in urma unui duel al acestuia cu Dan Alexa, in care l-a calcat pe rapidist.

Protestele si comentariile moldovenilor nu l-au afectat pe centralul intalnirii si jocul a continuat cu superioritatea numerica a oaspetilor. Acestia au profitat din plin de situatia creata si dupa trei minute Deac a bifat dubla, marcand pentru 2-1 in favoarea Rapidului.

Repriza secunda a fost la fel de animata, dar si echilibrata, mai ales dupa ce Kovacs a restabilit egalitatea numerica. Arbitrul a dat foarte usor un al doilea cartonas galben pentru Deac si marcatorul celor doua goluri ale Rapidului a fost trimis mai repede la vestiare.

La fel cum s-a intamplat si in prima repriza, imediat dupa eliminarea unui jucator dintr-o tabara a venit si golul pentru adversari. Vesnicul executant al fazelor fixe de la Vaslui a gasit pana la urma culoarul spre poarta, Adailton marcand pentru 2-2 in minutul 63, dupa ce mingea sutata de el s-a strecurat prin zidul giulestenilor.

Pana la final, cele doua echipe s-au straduit sa-si impuna ritmul de joc si sa-si surprinda adversara, insa meciul s-a transformat din unul alert in unul anost. Abia in prelungirile intalnirii a aparut si prima faza mai importanta de poarta, aceasta transformandu-se chiar in gol. Nicolae Grigore a inscris golul victoriei rapidiste dupa ce moldovenii s-au intrecut in erori in lant in defensiva.

Posted on 21/12/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.