Mioveniul a smuls un punct in fata Universitatii Cluj

Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu CS Mioveni, lanterna rosie a clasamentului reusind sa faca un meci mare pe Cluj Arena. Mioveniul a deschis scorul in superioritate numerica dupa ce Pele a fost eliminat usor de arbitru, Claudiu Niculescu a egalat dupa pauza si dupa ce a trimis o data mingea in bara, pentru ca Mioveniul sa preia din nou conducerea prin golul lui Roberto Ayza. Niculescu a egalat din nou din penalty, unul acordat usor de cavalerul fluierului, care l-a eliminat si pe Sandulescu, Viorel Cojocaru acordand apoi inca un cartonas rosu in tabara oaspetilor.

Mioveniul s-a dus la Cluj cu intentia clara sa nu primeasca gol, sau macar sa reuseasca sa limiteze proportiile scorului. Nici nu s-au gandit oaspetii ca vor putea sa inchida atat de bine spatiile spre propria poarta pana la pauza si chiar sa conduca la finalul primei reprize.

Ardelenii au controlat autoritar prima jumatate de ora, tinand aproape in permanenta mingea in jumatatea de teren adversa. Dar poarta lui Popescu a fost amenintata foarte putin, doar Niculescu avand cateva suturi mai periculoase. Prima mare ocazie de gol a venit surprinzator in minutul 31, la un contraatac al Mioveniului. Vazand ca ardelenii dorm in ghete, Claudiu Ionescu a declansat un contraatac, a pasat in centru la Roberto Ayza, dar sutul brazilianului a ocolit de putin bara din stanga.

Dupa cateva minute in care doar Machado si-a mai creat o ocazie de gol, arbitrul Violre Cojocaru a luat o decizie drastica in privinta lui Pele, jucatorul Universitatii fiind eliminat destul de usor pentru o intrare cu piciorul sus in fata lui Claudiu Ionescu.

Ramasa in inferioritate numerica, echipa clujeana a cazut si psihic imediat si la doar doua minute dupa ce Pele a luat rosu, Roberto Ayza a deschis scorul, in urma unei gafe uriase a clujenilor. Matache a iesit hotarat pe centrarea din lovitura libera, insa in drum spre minge si-a doborat doi coechipieri, lasandu-l astfel singur in fata portii goale pe Ayza. Acesta n-a mai ratat din careul mic, impingand mingea in plasa.

Pana la pauza, ardelenii l-au pierdut si pe Adrian Cristea, care s-a accidentat si n-a mai putut continua meciul. In repriza secunda, elevii lui Ionut Badea au revenit mai determinati de la vestiare, si la doua mintue de la reluarea jocului Claudiu Niculescu a avut golul egalarii in varful piciorului. Insa executia lui superba din lovitura libera de pe stanga a intalnit bara din dreapta a portii lui Popescu.

Pana la urma, clujenii au egalat prin acelasi Claudiu Niculescu, in minutul 54. Atacantul a renuntat la executarea unei lovituri libere si l-a lasat pe Bostina sa bata, iar acesta i-a centrat perfect pentru o lovitura de cap din 6 metri.

Un minut doar au putut rasufla usurati clujenii, relaxarea lor fiind taxata imediat de oaspeti, tot in urma unei lovituri libere. Mihai Olteanu a reluat magnific cu capul pe spate spre coltul lung, Matache ramanand tintuit pe linia portii, fara sa inteleaga ce se intampla cu defensiva sa.

Dupa nici un sfert de ora, clujenii au primit o mana de ajutor din partea arbitrului Cojocaru dupa ce acesta l-a eliminat usor pe Pele. Centralul a acordat la fel de usor penalty pentru Universitatea, in urma unui duel intre Marinescu si Sandulescu in careul Mioveniului, dar a acordat si galben pentru jucatorul oaspetilor. Acesta mai avea un galben din prima repriza si a fost si el eliminat.

Claudiu Niculescu a bifat dubla cu o executie fara cusur de la 11 metri si a restabilit egalitatea pe tabela pentru a doua oara. Situatia numerica s-a dezechilibrat din nou in minutul 80. Ionut Voicu a primit si el al doilea cartonas galben, la fel de usor, si a plecat mai repede la vestiare, de aceasta data Mioveniul ramanand in inferioritate.

Imediat au inceput si tragerile de timp din partea oaspetilor, ba la schimbari, ba la faze fixe, cartonasele galbene continuand sa curga. In tot acest timp, insa clujenii n-au reusit sa profite de omul in plus, desi cele patru minute de prelungiri de la margine s-au prelungit la randul lor pana in minutul 97.

Posted on 18/12/2011, in FC Mioveni, Fotbal, Liga 1, U Cluj and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.