Rapid paraseste invinsa Europa League (FOTO)

Rapid n-a reusit sa obtina un rezultat pozitiv in deplasarea din Onalnda, fiind invinsa de PSV Eindhoven cu 2-1 intr-un meci dominat aporape integral de olandezi. Rapidul a rezistat fara gol primit pana cu un sfert de ora inainte de final, desi il pierduse pe Dani Coman inca din prima repriza din cauza unei accidentari. Olandezii au marcat de doua ori in ultimele minute, golul de onoare al giulestenilor venind in prelungiri de la Daniel Pancu.

Fara nicio sansa de calificare in primavara europeana, Rapidul n-a avut nicio presiune in meciul din Olanda, cu PSV Eindhoven, alta echipa lipsita de griji pentru ca era deja califcata. Giulestenii au avut un inceput furibund de meci cu patru cornere consecutive in primele trei minute ale intalnirii.

Insa niciuna dintre aceste faze nu s-a lasat si cu sut la poarta si Rapidul s-a stins la fel de brusc cum s-a aprins. Olandezii au pus imediat stapanire pe meci si au inclinat jocul spre poarta lui Dani Coman. Acesta a avut parte de destul noroc la fazele in care olandezii au profitat de erorile din defensiva Rapidului dar au ratat deschiderea scorului. Portarul rapidist a fost lovit insa de ghinion in minutul 18, cand a primit un picior in cap involuntar de la Marcelo si s-a trezit cu capul spart.

Coman a ramas in teren sa apere poarta Rapidului pentru inca un sfert de ora, dar pana la urma a fost nevoit sa ceara schimbare, dupa ce a gresit cateva mingi care puteau pune serios in pericol poarta. In locul lui a intrat Straton in minutul 34, pentru ca doua minute mai tarziu si Romeo Surdu sa se accidenteze si sa fie inlocuit cu Teixeira.

PSV a continuat sa fie mai periculoasa si in repriza secunda, desi ocaziile n-au mai fost atat de dese sau de clare la poarta ezitantului Straton. Vazand ca poate echilibra disputa, Razvan Lucescu l-a trimis in teren in minutul 72 si pe Daniel Pancu.

Insa olandezii aveau alte planuri si la patru minute dupa intrarea lui Pancu pe teren, PSV a deschis scorul datorita unui sut superb expediat de Manolev de la distanta, mingea pacalindu-l pe Straton din cauza gazonului ud. Doar trei minute au trecut si Eindhoven si-a majorat avantajul. Cu 11 minute inainte de final marcatorul primului gol l-a servit pe Matavs perfect in fata portii si acesta a inscris pentru 2-0 cu un sut simplu din careul mic.

Doua minute mai tarziu Dan Alexa a avut sansa de a readuce Rapidul in meci, insa sperantele giulestenilor au fost naruite dupa ce sutul mijlocasului a intalnit bara. Oros si acelasi Alexa au trecut apoi pe langa golul de onoare al rapidistilor, acesta fiind marcat totusi in al treilea minut de prelungiri de Daniel Pancu, dupa ce un prim sut al lui Deac a intalnit bara din stanga.