Vasluienii au ratat pe mana lor primavara europeana

FC Vaslui a pierdut ultimul meci din grupele Europa League, in deplasarea din Elvetia, fiind invinsa de FC Zurich cu 2-0. Vasluienii se puteau califica chiar si cu o remiza, insa Lazio a invins pe Sporting si moldovenii au cazut pe locul 3 in grupa, ratand astfel calificarea in primavara europeana. Vasluienii au rezistat o repriza la 0-0, desi avea multi titulari lipsa, l-au pierdut si pe Cerniauskas iar in repriza secunda au incasat doua goluri.

Stiind ca ii este suficienta si o remiza la Zurich pentru a se califica in primavara europeana, chiar daca asta presupunea o victorie a lui Sporting Lisabona pe terenul lui Lazio, Vasluiul a inceput extrem de defensiv meciul din Elvetia.

Cu trei jucatori extrem de importanti suspendati pentru acest meci, Viorel Hizo a adoptat o asezare prudenta si un joc la fel de lipsit de riscuri in primele minute. Fara Wesley si Temwanjera care sa zapaceasca apararea adversa, dar si fara Paul Papp care sa tina mijlocul defensivei vasluiene, echipa romana a suferit indelung in prima repriza.

Elvetienii si-au creat cateva ocazii uriase de gol in prima jumatate de ora, Margairaz si apoi Mehmedi provocand panica in careul moldovenilor. Vasluiul a incercat sa dea imediat replica, insa sutul-centrare de pe dreapta al lui Milanov din minutul 19 a trecut putin pe langa vinclu, iar executia de mai aproape a lui Yero Bello de dupa trei minute a intalnit plasa laterala.

Din nefericire pentru trupa lui Hizo, ghinioanele s-au tinut lant, iar in minutul 31 Cerniauskas s-a auto-accidentat dupa ce a iesit in intampinarea unui adversar. A cules fara probleme mingea de pe jos dar a facut o intindere si a fost imediat inlocuit cu tanarul Claudiu Puia. Acesta a dat dovada de siguranta intre buturi in unele faze, dar a iesit si total aiurea pe o centrare din finalul primei reprize, norocul lui fiind ca mingea a ocolit poarta.

Vestile rele continuau sa se adune pentru FC Vaslui. La Roma, Lazio a deschis scorul cu Sporting, in timp ce la Zurich Sanmartean a acuzat si el o accidentare la glezna dreapta dupa ce a calcat stramb la o faza de joc. A venit insa pauza si elevii lui Hizo au avut timp sa se mai adune si sa-si oblojeasca ranile.

Pentru a-i imbarbata pe jucatori, la pauza a coborat la vestiare si Adrian Porumboiu, iar efectul s-a vazut. Vasluienii au inceput mult mai motivati repriza secunda stiind ca au neaparat nevoie de victorie. Din nefericire, Sanmartean a tras de el cat a putut, insa n-a mai ramas decat cateva minute in teren, fiind inlocuit apoi cu Gerlem.

Vasluiul a aparut cu mai multa initiativa in joc si si-a creat si primele mari ocazii de gol. Pavlovic putea deschide scorul in minutul 55, cu o puternica lovitura de cap din centrarea lui Adailton, insa portarulk Guatelli a scos miraculos de pe linia portii. Apoi Adailton putea marca, insa a trimis cu capul putin peste poarta din centrul careului.

In timp ce de la Roma vestile rele continuau sa vina, Lazio reusind sa se desprinda la 2-0, Vasluiul a dat semne ca a echilibrat partida. Insa un moment de neatentie a fost suficient pentru ca Margairaz sa surprinda pe toata lumea cu un sut splendid cu stangul din marginea careului, la care si Claudiu Puia a ramas simplu spectator.

Chiar daca nu mai aveau ce pierde si erau nevoiti sa intensifice atacurile, moldoveni au ramas la fel de lipsiti de idei, de inspiratie si parca si fara curaj. Elvetienii au controlat in continuare ostilitatile, au atacat in permanenta, iar in minutul 90 tanarul atacant Buff a aplicat lovitura de gratie, marcand pentru 2-0 din pasa celui care a deschis scorul.