Sportul nu reuseste sa iasa din zona rosie dupa remiza cu Petrolul

Sportul Studentesc a terminat la egalitate, scor 1-1, partida din Regie cu Petrolul Ploiesti, un meci in care studentii au fost mai prezenti in joc, mai periculosi, dar foarte neinspirati la finalizare. Petrolul a deschis surprinzator scorul imediat dupa pauza prin Komazec, Sportul egaland cateva minute mai tarziu prin Leonard Dobre.

Desi in tribunele stadionului din Regie numarul suporterilor ploiesteni l-a depasit clar pe cel al bucurestenilor, Sportul Studentesc a evoluat ca la ea acasa. Echipa lui Daniel Isaila a avut un start excelent de meci, reusind sa domine copios in multe momente ale primei reprize.

Maxim si Lazar au dat startul seriei de ocazii ale studentilor, pentru ca dupa primul sfert de ora al intalnirii, Curelea, Ferfelea si Dobre sa intre in scena. Insa Bornescu a scapat de fiecare data fara gol, desi avea soarele in fata.

Vazand ca echipa lui este calarita de Sportul, Valeriu Rachita l-a aruncat in teren si pe Komazec la jumatatea primei reprize, insa aportul ofensiv al acestuia nu s-a vazut aproape deloc pana la pauza. De cealalta parte, studentii au continuat avalansa de faze ofensive, cu o ploaie de centrari si suturi la poarta lui Bornescu, dar cele mai multe s-au oprit in blocaj sau au ocolit tinta.

Prima repriza s-a incheiat cu doua mari ocazii de gol, cate una de fiecare parte. Mai intai sutul bomba al lui Ferfelea a fost respins gresit in fata de Bornescu, dar Curelea nu a putut profita, pentru ca dupa cateva zeci de secunde Komazec sa rateze din pozitie de unu la unu cu Popescu, portarul reusind cu un reflex excelent sa pareze.

Repriza secunda a inceput cu mai mult deranj la poarta Sportului, asta pentru ca portarul avea soarele in fata. Petrolistii au profitat din plin de aceasta situatie in minutul 48, la o lovitura de colt la care Popescu a iesit aiurea, iar Komazec a reluat cu capul in plasa din cativa metri.

Cateva minute mai tarziu, insa, Sportul a restabilit egalitatea in urma unei faze spectaculoase dar plina de confuzii. Lazar a primit in careu, in partea dreapta, a sutat din voleu, mingea lovindu-se de transversala pentru a cadea apoi pe linie. Unii jucatori ai Sportului au ridicat deja mainile in aer crezand ca-i gol, insa arbitrul n-a schitat niciun gest. De pe linia portii mingea a ajuns la Leonard Dobre a carui lovitura de cap a fost scoasa de Bornescu din plonjon in aer, insa de dincolo de linia portii. Abia dupa cateva secunde de incertitudini si la semnalizarea asistentului de la margine, Augustus Constantin a aratat centrul terenului si a validat golul gazdelor.

Jocul a continuat sub semnul echilibrului, ambele echipe tinand la fel de mult mingea, insa mai periculosi au fost parca ploiestenii. Cu un sfert de ora inainte de final, Komazec putea sa inscrie golul victoriei Petrolului, dupa ce a ramas singur cu Popescu, dar lobul lui a ocolit buturile Sportului.

Ultimele minute au fost extrem de dramatice, tensiunea atingand cote ridicate la poarta Petrolului. Bornescu a scapat insa ca prin urechile acului la trei ocazii uriase ale Sportului. In prelungiri a scapat si Petrovic de o eliminare, fundasul ploiestenilor primind doar galben in urma unui fault ca ultim aparator asupra lui Dobre. Meciul s-a incheiat intr-un cor de fluieraturi al fanilor ploiesteni, care au strigat catre jucatori „Nu meritati la Petrolul sa jucati” in timp ce acestia ieseau de pe teren.

Posted on 11/12/2011, in Fotbal, Liga 1, Petrolul Ploiesti, Sportul Studentesc and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.