Sibiul a avut mai multa „vointa” de victorie la Mioveni

CS Mioveni a inregistrat a sasea infrangere consecutiva in acest sezon dupa ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu Vointa Sibiu. Oaspetii s-au desprins la 2-0 pe tabela imediat dupa pauza, Mioveniul a revenit cu ajutorul unui penalty transformat de Vasile Gheorghe, insa n-a reusit sa inscrie si golul egalizator desi a avut cateva ocazii bune.

La primul meci din istorie in primul esalon, CS Mioveni si Vointa Sibiu au jucat ca doua echipe care se lupta pentru evitarea retrogradarii. Partida nu a fost una de un inalt nivel tehnic si nici cu multe ocazii de gol sau faze spectaculoase, cele doua echipe fiind mai atente sa nu primeasca gol, decat la faza de constructie.

Vointa Sibiu a aratat ca isi doreste mai multe din acest meci, mai ales in prima repriza, cand a avut cateva perioade de dominare autoritara. Oaspetii au reusit chiar sa deschida si scorul in minutul 31, in urma unei faze create de Nicola, care a pasat in gura portii la Tatar, iar acesta a impins fara probleme mingea in plasa.

Trei minute mai tarziu, Mioveniul putea restabili egalitatea la o dubla ocazie a gazdelor. Insa portarul Miron s-a opus de doua ori excelent, sutul lui Dina fiind scos de pe linia portii, pentru ca la final Ayza sa suteze din cativa metri peste poarta.

Vointa putea sa se desprinda inca din minutul 37, cand sutul in diagonala trimis de Iulian Popa de pe stanga a trecut foarte aproape de coltul lung. Tatar a semnat ultima ocazie a oaspetilor din prima repriza, dupa ce a sutat din lovitura libera putin pe langa bara din dreapta lui Coca.

Mioveniul a facut doua modificari la pauza, Dina si Dica fiind lasati la vestiare. Intrarea lui Ciprian Tanasa in teren a dat un plus de incisivitate formatiei gazda, iar in minutul 55 Ionut Voicu a fost foarte aproape de egalare in urma unei frumoase faze personale.

In minutul 60 Mioveniul a solicitat penalty dupa ce Sebastian Coltescu a fluierat un fault al lui Apostol, insa arbitrul a mutat infractiunea in marginea careului Vointei, desi Apostol se afla cu ambele picioare in propria suprafata de pedeapsa.

Doua minute mai tarziu Vointa s-a desprins la 2-0, datorita unui sut superb prins de Dalbea de la peste 25 de metri, la care Coca n-a avut nicio sansa. Doar 10 minute au trecut si Mioveniul a primit pana la urma penalty, dupa ce Claudiu Ionescu a fost faultat de Sergiu Bar in careu. Vasile Gheorghe a transformat cu destule emotii de la punctul cu var si a redus din diferenta.

O noua sansa de egalare a gazdelor a fost irosita de Ciprian Tanasa cu un sfert de ora inainte de final, cand sutul puternic al atacantului Mioveniului a ocolit de putin bara din dreapta lui Miron. Mioveniul a prins mai mult curaj pe final, desi tragerile de timp si presupusele accidentari ale oaspetilor au avut rolul de a scoate din ritm echipa gazda. Iar cu doua minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Claudiu Ionescu a avut golul egalarii pe frunte, insa Miron a scos senzational de pe linia portii mingea trimisa cu capul.

Posted on 11/12/2011, in FC Mioveni, Fotbal, Liga 1, Vointa Sibiu and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.