Mai iute ca Rapidul. Otelul s-a impus clar la Galati

Otelul Galati a castigat de o maniera categorica partida de pe teren propriu cu Rapid, una in care giulestenii s-au intrecut in greseli personale si de grup. Jocul Otelului a mers insa snur, galatenii impunandu-se la final cu 2-0 prin golurile marcate de Antal si Iorga.

La ultimul meci din acest sezon in fata propriilor suporteri, Otelul a vrut sa aduca o bucurie galatenilor inainte de sarbatori si dupa eliminarea din Champions League, competitie unde nu a obtinut niciun punct.

Scapati de grijile cupelor europene, otelarii lui Dorinel Munteanu au avut un inceput excelent de meci, evolutie care s-a pastrat chiar si in repriza secunda, in ciuda eforturilor lui Razvan Lucescu de a repara din mers neregulile din jocul Rapidului. In timp ce giulestenii se incurcau in minge, in propriile picioare sau reciproc pe teren, galatenii si-au vazut de joc si au dat startul ocaziilor la poarta lui Dani Coman.

Primul care s-a aflat in fata golului a fost Laurentiu Iorga (4′), al carui sut a ocolit de putin poarta. Marius Pena (9′) a incercat si el sa-l invinga pe Dani Coman, dar a sutat de la 25 de metri peste poarta. Abia in minutul 15 a aparut si prima ocazie a Rapidului, la sutul lui Nicolae Grigore, scos cu greu de sub transversala de Grahovac.

Otelul si-a reluat avalansa de atacuri la poarta adversa, Iorga trecandu-si in cont inca o ocazie uriasa in minutul 17, iar dupa trei minute torpila lui Neagu a fost scoasa de la vinclu de Coman. Pana la urma, Otelul a izbutit sa sparga gheata in minutul 28 prin Liviu Antal, care a reusit cu un sut din centrul careului sa strecoare mingea printre mai multi jucatori in plasa.

Vazand ca jocul echipei sale nu merge, Razvan Lucescu l-a trimis in teren pe Rui Duarte in locul depasitului Cretu, pentru ca pana la pauza sa-l scoata si pe Mihai Roman pentru a-l introduce pe Romeo Surdu. Intre timp, in teren rapidistii au tot incercat sa dea o replica ceva mai consistenta, dar fara rezultat. Nici macar in minutul 36, cand Pancu a fost impins in careul advers de Ljubinkovic, n-au avut noroc giulestenii sa primeasca penalty din partea lui Deaconu, care a considerat faza un simplu duel umar la umar.

La pauza, Razvan Lucescu si-a bagat jucatorii in sedinta, iar acestia au iesit mai motivati de la vestiare. Rapidul parea ca isi revine incet si ca poate inclina terenul spre poarta lui Grahovac. Pancu a avut trei mari ocazii de a egala, cea mai mare in minutul 54, pentru ca apoi si Burca sa rateze o ocazie rarisima.

Pana la urma, golul a venit tot la poarta lui Dani Coman. In minutul 64 marcatorul primului gol a insirat doi adversari pe dreapta si i-a servit perfect mingea lui Laurentiu Iorga. Acesta s-a inaltat excelent la pasa lui Antal si a trimis puternic cu capul in plasa.

Meciul a continuat cu ocazii la ambele porti, mai multe apartinand rapidistilor, care in ultimele minute au declansat un asediu disperat in marginea careului lui Grahovac. Insa executiile haotice ale alb-visiniilor n-au avut si efecte pe tabela. Nici chiar in cele cinci minute de prelungiri n-au reusit rapidistii sa inscrie, desi Sabrin Sburlea putea inscrie macar un gol de onoare.

Posted on 11/12/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Rapid and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.