Targu Mures, egalata pe final la Piatra Neamt

Ceahlaul Piatra Neamt a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu FCM Targu Mures, un meci in care ardelenii au deschis scorul inca din minutul 10 prin Claudiu Bumba. Moldovenii nu au renuntat la lupta si au reusit sa egaleze in minutul 84, prin Cebotaru.

Doar 10 minute au rezistat moldovenii fara sa primeasca gol in fata celor de la FCM Targu Mures, echipa decisa sa castige toate punctele la Piatra Neamt pentru a se indeparta de zona rosie a clasamentului.

Echipa lui Trombetta a inceput mai bine meciul si in minutul 11 tanarul atacant Claudiu Bumba a deschis scorul dupa un schimb de pase perfect cu Didi. Brazilianul s-a aflat si el in fata golului in minutul 33, cand Paduretu a deviat mingea pe spate, insa Didi n-a reusit sa reia periculos pe poarta din cadere.

Dupa o prima repriza cu un ritm foarte scazut de joc, meciul a prins mai multa culoare dupa pauza, cand cele doua echipe au lasat deoparte prudenta si au iesit mai mult la atac. Ardelenii cautau sa se desprinda pentru a nu avea emotii pe final, in timp ce moldovenii alergau disperati dupa egalare.

Claudiu Bumba a ramas cel mai periculos jucator al oaspetilor si in repriza a doua, cand i s-a alaturat in atac si Danijel Subotic. De cealalta parte, Daniel Stana a fost principala sursa de emotii la poarta lui Albut.

Cand mai erau doar 6 minute pana la expirarea timpului regulamentar de joc, Ceahlaul a reusit egalarea. Mai intai Epaminonda Nicu a scos in extremis de pe linia portii mingea trimisa de Andrei Pavel, balonul a ajuns cu noroc la Cebotaru, al carui sut a fost ghicit de Albut, insa portarul n-a reusit decat sa devieze mingea in plasa.

Posted on 04/12/2011, in Ceahlaul Piatra Neamt, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.