Rapid a castigat inca de la pauza disputa cu Sportul

Rapid s-a impus cu 2-0 in meciul disputat in Giulesti cu Sportul Studentesc, ambele goluri fiind marcate in prima repriza. Ciprian Deac si Nicolae Grigore au marcat pentru Rapid, in fata unei echipe care a jucat un fotbal frumos dar n-a avut inspiratie la finalizare

Ca in orice meci jucat pana acum in acest sezon, Sportul Studentesc nu a intrat niciodata pe teren sa se predea. Indiferent ca a fost vorba despre meciuri pe teren propriu sau in deplasare, Sportul a vrut sa joace fotbal. Asa s-a intamplat si duminica seara in Giulesti, desi avea in fata o echipa care privea de sus din clasament.

Studentii au inceput bine meciul, insa treptat s-au vazut nevoiti sa se baricadeze in aparare la atacurile tot mai accentuate ale giulestenilor. Prima mare ocazie de gol a venit insa la poarta lui Dani Coman, in minutul 20, dupa ce Leonard Dobre a trimis cu capul din careu chiar pe directia portarului rapidist.

Trei minute mai tarziu insa, la o faza vitezista de atac a Rapidului, Deac a primit o excelenta pasa in careu de pe dreapta, a profitat de neintelegerile dintre Ratiu si Popescu si l-a executat pe portar cu un sut printre picioare din 7 metri la coltul lung.

Bucurie, zambete si zece minute mai tarziu, Rapidul s-a desprins pe tabela prin golul marcat de Nicolae Grigore (34′), care a reluat imparabil cu capul din noua metri o centrare de la Mihai Roman. Sportul putea beneficia de un penalty in finalul primei reprize, cand Curelea a fost calcat de Oros si apoi busculat de Coman, insa Teo Craciunescu a lasat jocul sa continue.

Sportul a inceput cu mult curaj si repriza secunda, acelasi Dobre fiind principala sursa de faze periculoase a oaspetilor. Lui i s-a alaturat in minutele urmatoare Ghinga, care a avut si el doua ocazii de gol, cea mai mare in minutul 75, cand torpila lui i-a dat mari emotii lui Coman.

De cealalta parte, trupa lui Razvan Lucescu a preferat un joc economicos, lasandu-se, la prima vedere, dominata teritorial la adapostul celor doua goluri din prima repriza. Spre final, giulestenii au dat impresia ca refuza chiar sa construiasca pentru a nu face risipa de efort, alegand sa se apere in continuu si doar arareori sa incerce sa surprinda pe contraatac.

Posted on 04/12/2011, in Fotbal, Liga 1, Rapid, Sportul Studentesc and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.