Unirea s-a impus dupa un meci de infarct cu Dinamo

Unirea Dej a castigat cu mari emotii meciul de pe teren propriu cu Dinamo Bucuresti, reusind la capatul celor cinci seturi sa se impuna cu 3-2, dupa ce a condus cu 2-0 si a avut chiar si minge de meci. Atmosfera din Sala Sporturilor din Dej a fost una de exceptie, sprijinul publicului fiind unul dintre principalele atuuri ale dejenilor in fata celor de la Dinamo.

Meciul a fost unul spectaculos inca din start, galeria Unirii Dej oferind un show pe cinste in tribune. O sala aproape plina si o atmosfera de mare meci au fost ingredientele care au asigurat un meci bun al dejenilor in primele doua seturi. Unirea a inceput increzatoare in propriile forte si avea avans de doua puncte la primul time-out tehnic, pentru ca la cel de-al doilea diferenta sa creasca la patru puncte. Setul s-a incheiat cu Unirea avand avantaj de sase punte, astfel ca setul al doilea a debutat cu un moral bun al voleibalistilor de pe Somes.

Insa increderea prea mare dupa castigarea primului set a fost una dintre problemele pe care Unirea le-a avut in acest sezon. Si in meciul de la Dej alb-albastrii au dat semnele acestei slabiciuni si au inceput sa greseasca tot mai mult. Dinamo a ajuns sa conduca ostilitatile la jumatatea setului al doilea, insa n-a reusit decat de cateva ori sa se distanteze la doua puncte. Elevii lui Victor Lazar si Tibor Szilagy au revenit insa datorita punctelor facute de Tofan, pentru ca spre finalul setului bucurestenii sa reuseasca egalarea la 21. Blocajul dejenilor a intrat insa bine in actiune si Unirea a castigat si al doilea set.

Setul al treilea a adus din pacate un joc de cosmar pentru dejeni. Acestia au gresit pe capete si in atac si in faza de aparare, permitand dinamovistilor sa controleze ostilitatile. Unirea a egalat la 21 si a condus apoi cu 24-23, insa a pierdut mingea de meci si apoi si setul cu 27-25.

Setul al patrulea a fost la discretia alb-rosilor, care s-au impus cu 25-21, desi Unirea s-a mentinut mereu aproape, astfel ca meciul a intrat in tie-break. Cele doua combatante au mers umar la umar pana s-a schimbat terenul, pentru ca apoi evolutiile foarte bune ale lui Tofan, Gheorghita si Dumitrache sa readuca sperantele si zambetele pe fata dejenilor din tribune, care au urmarit finalul de meci in picioare. Un serviciu in fileu al dinamovistilor si cateva atacuri castigatoare ale dejenilor au decis setul 5 si meciul, Unirea impunandu-se cu 15:11 in tie-break si 3-2 la seturi dupa un meci nerecomandat cardiacilor.

Unirea Dej: Marius Dascalu, Mihai Dumitrache, Mihai Gheorghita, Ioan Dinu, Liviu Cristudor, Lucian Tofan, Alexandru Calin (libero). Au mai jucat: Daniel Pop si Silviu Suson. Antrenori: Victor Lazar si Tibor Szilagy.

Dinamo: Soloc, Muresan, Despotovski, Craciun, Teppert, Dobre, Voicu (libero). Antrenori Daniel Radulescu si Cristache Catana.

Posted on 03/12/2011, in Alte sporturi, Regionale, Volei and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.