CFR a invins clar Mioveniul, dar doar dupa pauza

CFR Cluj s-a impus pe propriul teren cu 3-0 in fata Mioveniului, toate golurile fiind marcate in repriza a doua, dupa o prima jumatate foarte proasta a clujenilor. Scorul a fost deschis de autogolul lui Dica, pentru CFR marcand apoi Lionn si Kapetanos in prelungiri.

Meciul a inceput cu CFR Cluj in ofensiva, insa in scurt timp Mioveniul a echilibrat disputa din Gruia. Actiunile de atac ale oaspetilor s-au intensificat, iar in minutul 12 Nicolae Dica a semnat prima ocazie mare de gol. Fostul mijlocas stelist a executat excelent o lovitura libera de la 25 de metri, insa sutul lui puternic a fost scos in ultima clipa de sub transversala de Beto. Din cornerul ce a urmat, Mioveniul si-a trecut in cont o a doua mare ratare, de aceasta data Neaga fiind cel care a sutat putin pe langa vinclu.

Replica ardelenilor a venit in minutul 15, dupa o iesire hazardata a lui Coca la o centrare. Mingea a ajuns la Piccolo in careu, iar acesta a reluat spectaculos din foarfeca pe spate, dar mingea a cazut pe plasa superioara a portii Mioveniului. Doua minute mai tarziu Ronny a echilibrat raportul ocaziilor, dupa ce a sutat de la 20 de metri putin alaturi.

Enervat de jocul sub asteptari al CFR-ului, Jorge Costa l-a scos din teren pe Bastos inca din minutul 31, dupa ce acesta nu a atins mingea aproape deloc in prima jumatate de ora de joc. Intrarea lui Hora a adus un plus de prospetime in jocul alb-visiniilor, care au inceput sa apara tot mai periculos la poarta adversa. Pana la pauza, Sougou si apoi Weldon au mai inregistrat doua mari ratari, primul reluand cu capul putin pe langa poarta, pentru ca al doilea sa nu ajunga in careul mic la o minge respinsa in extremis de Coca.

Clujenii s-au lasat asteptati in startul primei reprize, sedinta prelungindu-se in vestiarele CFR-ului. Sfaturile lui Jorge Costa si-au gasit imediat aplicare, echipa din Gruia iesind mult mai motivata pe teren. Iar in minutul 53 CFR s-a instalat la conducere si pe tabela, dupa ce Nicolae Dica a deviat cu capul in propria poarta o centrare din lovitura libera executata de Ioan Hora.

Primirea golului a turnat si mai mult plumb in ghetele oaspetilor, care s-au pierdut cu firea si au jucat tot mai slab. Astfel ca, dupa 20 de minute de dominare a ardelenilor, Lionn sa duca scorul la 2-0 cu un sut imparabil sub transversala din interiorul careului. Scorul final a fost stabilit in prelungiri de Pantelis Kapetanos, grecul marcand pentru 3-0 in urma unui contraatac purtat in banda dreapta.

Posted on 03/12/2011, in CFR Cluj, FC Mioveni, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.