FCM si arbitrajul au invins Concordia la Targu Mures

FCM Targu Mures s-a impus cu 3-0 in meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, partida decisa in mare parte si de deciziile gresite de arbitraj. Dupa ce a luat avans cu doua penaltyuri acordate extrem de usor de Viorel Cojocaru, FCM a mai inscris inca o data din actiune prin Florin Dan in repriza secunda.

Cu Maurizio Trombetta pe banca, FCM Targu Mures a inceput in forta in fata propriilor suporteri, controland ostilitatile in fata celui mai slab atac din prima liga inca din primele minute.

Presiunea ardelenilor si-a aratat rezultatele chiar din minutul 10, cand, dupa o serie de atacuri in valuri, FCM a obtinut foarte usor un penalty. Viorel Cojocaru s-a lasat pacalit de caderea lui Florin Dan in careul advers in urma unui duel cu Adrian Popa si a acordat lovitura de pedeapsa pentru mureseni, transformata de Robert Ilyes.

FCM-ul lui Trombetta a continuat ofensiva, dar fara sa ameninte serios poarta adversa pentru inca 20 de minute, pentru ca in minutul 31 Viorel Cojocaru sa mai cada inca o data in plasa ardelenilor. De aceasta data Claudiu Bumba a cazut usor in careul advers in duel cu Mamele si arbitrul a acordat din nou penalty. Sergiu Bus a executat cu siguranta de la punctul cu var si a dus scorul la 2-0.

Concordia a inceput cu avant repriza secunda, decisa sa recupereze diferenta si sa se apropie pe tabela, insa dupa un mai mult de un sfert de ora in care doar Vlad Munteanu a amenintat serios poarta lui Albut, FCM a dus scorul la 3-0. Florin Dan a patruns superb in careu in minutul 65, si a tras fara mila cu dreptul pe jos la coltul lung, Gospodinov fiind nevoit sa scoata a treia oara mingea din poarta.

Din acest moment orice speranta a Concordiei de a mai scoate un rezultat pozitiv in acest meci a disparut. Oaspetii au parut resemnati si au dat ocazia ardelenilor sa-si creeze noi oportunitati de a majora scorul, doar interventiile lui Gospodinov facand ca diferenta sa nu creasca.

In minutele de final, echipa din Chiajna a avut cateva ocazii mari de a inscrie macar golul de onoare, Salem ratand de doua ori in aceeasi faza. In minutul 88 Concordia trebuia sa beneficieze de un penalty daca Viorel Cojocaru pastra aceeasi maniera de arbitraj, insa de aceasta data nu a judecat cu aceeasi masura caderea lui Adrian Popa in careul advers.

FCM Târgu Mures: Albut – D. Matei, Ghionea, Iencsi, Szilagyi – E. Nicu – Vagner, Ilyes, Fl. Dan (Ruiz ’72), Bumba (Goge ’68) – Sg. Bus (Didi ’52). Antrenor: Maurizio Trombetta.

Concordia Chiajna: Gospodinov – Dima (Dumitrescu ’11), Bozga, Mamele, Vitinha – Salem, Muzac – Popa, Stere, Vl. Munteanu (Iordache ’53) – Mihalcea (Baltoi ’78). Antrenor: Laurentiu Dinita.

Cartonase galbene: Ghionea ’18, Vagner ’21, Bus ’51 / Popa ’10, Stere ’36

Arbitri: Adrian Cojocaru (centru) – Ionel Popa, Bogdan Gheorghe (asistenti) – Florin Mazilu (rezerva)

Posted on 28/11/2011, in Concordia Chiajna, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.