Otelul a fost egalata in prelungiri pe Cluj Arena

Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scoar 1-1, partida de pe teren prorpiu cu Otelul Galati, un meci dominat copios de gazde mai ales dupa ce Iorga a deschis scorul pentru Otelul din penalty in minutul 16. Clujenii au luptat cu indarjire pana in ultima clipa si au reusit sa egaleze in prelungiri prin Tony Nwakaeme.

Primele minute ale meciului au curs sub semnul prudentei, ambele echipe fiind mai concentrate in a inchide spatiile de patrundere spre propria poarta. Anihilarea totala a durat insa doar un sfert de ora, in minutul 15 Ovidiu Hategan acordand penalty pentru Otelul dupa ce Gabi Paraschiv a cazut inteligent in careu la un contact cu Pacurar. Laurentiu Iorga a executat puternic in stanga si l-a invins pe Matache, deschizand scorul.

Universitatea putea restabili egalitatea doua minute mai tarziu, in urma unei lovituri libere executata de Pacurar de pe stanga. Centrarea acestuia a fost prelungita cu capul pe spate de doi jucatori pana la Pele, care tot cu capul a trimis putin peste poarta din careu. Acelasi Pele a incercat sa surprinda cu o minge reluata spectaculos din foarfeca pe spate in minutul 19, dar nici in aceasta faza nu a nimerit cadrul portii.

Pacurar si apoi Adrian Cristea au produs alte emotii in fata portii lui Branet, insa Otelul a scapat de fiecare data de pericolul creat de atacurile tot mai sustinute ale clujenilor. In minutul 33, elevii lui Ionut Badea au cerut vehement un penalty, dupa ce Bostina a cazut in careul Galatiului la un duel cu Sergiu Costin, dar Ovidiu Hategan a lasat jocul sa continue.

Cu 10 minute inainte de pauza, Dorinel Munteanu s-a vazut nevoit sa faca doua modificari din cauza unor accidentari, Gabi Paraschiv si Salageanu fiind inlocuiti.

Otelul a adoptat tactica italiana in repriza secunda, preferand sa stea la cutie in permanenta si sa apere avantajul minim. Doar din cand in cand au reusit galatenii sa iasa din propria jumatate si sa initieze faze de contraatac, ramase insa fara urmari. In tot acest timp, ardelenii au luat cu asalt careul advers, o multime de lovituri libere, cornere si patrunderi in viteza dand gazdelor numeroase oportunitati de a periclita poarta campioanei. Mingile trimise cu capul de Szukala (55′), Machado (60′) si Tony (64′) au ocolit tinta sau au fost scoase de Branet, pentru ca in minutul 65 Adrian Cristea sa suteze dezamagitor din pozitie ideala.

Spre final, Otelul a renuntat la orice intentie ofensiva si s-a baricadat cu aproape toata echipa in careu, reusind sa inchida perfect jocul si sa anuleze sansele de constructie periculoasa a gazdelor. Doar Tony si-a mai facut aparitia la finalizare de doua ori, in urma unor erori ale apararii galatene, insa in prima faza a pierdut mingea in fata lui Branet, pentru ca apoi mingea sutata de el sa cada pe plasa portii adverse.

Pana la urma, goana disperata dupa egalare a ardelenilor si-a produs efectele in prelungiri. Branet a respins o centrare inalta intr-un coechipier, din picioarele acestuia mingea a sarit cu noroc la Tony in centrul careului, acesta si-a asezat mingea pe dreptul si a sutat cu sete in plasa, stabilind scorul final.

Posted on 27/11/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, U Cluj and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.