Sportul Studentesc a dat lovitura in fata Vasluiului

Sportul Studentesc a castigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui, datorita golului marcat de Leonard Dobre in prima repriza. Vasluienii au avut o multime de ocazii de a egala, au dominat jocul, insa n-au reusit sa invinga apararea bine organizata a studentilor nici macar in prelungiri, cand Sportul a ramas in inferioritate numerica.

In continua lupta de a scapa din zona rosie a clasamentului, Sportul Studentesc n-a dezamagit in meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui, studentii pastrand acelasi joc curajos, axat pe ofensiva.

Echipa lui Daniel Isaila a jucat, ca si in fiecare meci din acest sezon, doar cu gandul la victorie si mereu concentrata sa atace, desi situatia din clasament ar fi indreptatit-o sa abordeze un stil de joc prudent. Studentii nu s-au dat deloc inapoi de la atacuri sustinute sau constructii prelungite, chiar daca valoarea si avantul ofensiv al moldovenilor au facut ca meciul sa fie dominat usor de Vaslui.

Elevii lui Hizo au atacat mai mult, au avut mai multe suturi la poarta si chiar mult mai multe ocazii, insa la pauza meciului Sportul conducea surprinzator cu 1-0, dupa ce Leonard Dobre a deschis scorul in minutul 16. Moldovenii au avut mai multe sanse de egalare in prima repriza, Wesley, Temwanjera sau Adailton avand cateva actiuni care au dat emotii la poarta lui Popescu.

Insa cele mai multe ocazii le-a avut Denis Zmeu, care insa de cele mai multe ori n-a gasit spatiul portii adverse din pozitii ideala, motiv pentru care Viorel Hizo l-a si inlocuit la pauza.

Repriza secunda a inceput cu Sportul avand mai mult mingea, in incercarea de a tine Vasluiul cat mai departe de poarta. Adailton a semnat prima ocazie a reprizei, cu un sut cu pamantul retinut de Popescu, insa in minutul 58 Ferfelea a creat cea mai frumoasa faza a meciului si cea mai mare ratare. Jucatorul Sportului a insirat cativa adevrsari intr-o patrundere spectaculoasa si a sutat in diagonala din careu, desi era tinut de un adversar, insa mingea a intalnit bara din dreapta.

O alta sansa de a face 2-0 pe tabela a fost ratata de studenti in minutul 64, la o lovitura de colt executata de Ferfelea de pe stanga. Centrarea a fost deviata cu capul scurt la Ghinga, al carui sut cu dreptul de pe linia careului mic a ocolit incredibil poarta.

Cinci minute mai tarziu, elevii lui Isaila au trecut prin clipe de foc, dupa o serie incredibila de suturi ale oaspetilor. In doua faze consecutive de atac vasluienii au incercat de mai multe ori sa strecoare mingea spre poarta, dar fiecare sut a fost blocat de interventiile la sacrificiu ale apararii gazdelor.

Cu trecerea timpului, vasluienii au intrat si in criza de idei. S-a renuntat la constructie, mingile fiind aruncate la intamplare in fata pentru jucatorii cu profil ofensiv ai oaspetilor. Insa astfel de pase au reprezentat o prada usoara pentru apararea bine organizata a Sportului.

Emotiile s-au intensificat pentru gazde din minutul 90, cand Farmache a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene si a lasat Sportul in inferioritate numerica. Insa moldovenii n-au mai avut nici timp si nici inspiratie pentru a profita de omul in plus.

Posted on 26/11/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.