Rapidul a luat-o la scor la Targu Jiu

Pandurii Targu Jiu a invins cu 3-0 in meciul de pe teren propriu cu Rapid, trupa lui Petre Grigoras controland tactic intreaga partida. Scorul a fost deschis din penalty de Vranjes, Paul Batin reusind o dubla cu cate un gol in fiecare repriza. Pandurii urca cinci locuri in clasament in urma acestei victorii, pana pe locul 4.

Gorjenii n-au luat in seama conditiile meteo si s-au adunat in numar mare in tribunele stadionului din Targu Jiu pentru a sustine Pandurii in meciul cu Rapid. Iar suporterii gorjeni n-au avut motive sa regrete decizia luata.

Echipa antrenata de Petre Grigoras a jucat incantator in prima repriza, profitand de o forma mai slaba a giulestenilor, care de multe ori nu s-au gasit in schemele de joc pe teren. Pandurii a deschis scorul inca din primul sfert de ora, prin penaltyul transformat de Vranjes in minutul 15, dupa o faza in care Batin a fost busculat in careu de Marcos Antonio.

Adrian Rusu (23′) cu un sut retinut de Coman si apoi Paul Batin (28′) cu un sut trimis milimetric pe langa bara au crescut tensiunea la poarta Rapidului in prima jumatate de ora a intalnirii, pentru ca in minutul 34 Batin sa duca scorul la 2-0 cu o lovitura de cap din apropiere.

De cealalta parte, doar Romeo Surdu a incercat un sut anemic in diagonala spre finalul primei reprize, dar mingea a ocolit poarta lui Mingote.

Dupa pauza, rapidistii au iesit mai motivati de la vestiare, insa disperarea de a reveni in joc a adus cu sine si nervozitate in tabara giulesteana. Razvan Lucescu s-a agitat la nesfarsit pe marginea terenului, dar doar pana in minutul 57, cand Cristi Balaj n-a mai suportat comentariile tehnicianului rapidist si l-a trimis in tribune.

Cateva minute mai tarziu, Nistor a ratat golul de 3-0 pentru Pandurii, dar in minutul 65 gorjenii n-au mai ratat. Maxim a primit in careu o centrare inalta de pe stanga, l-a servit perfect pe Batin in gura portii, iar atacantul a impins mingea in plasa din careul mic, trecandu-si in cont dubla.

Pana la final, Rapidul s-a intrecut in greseli colective dar si individuale, n-a aratat nicio idee clara de ofensiva si a dat impresia ca nu are mijloc care sa sustina constructia. De cealalta parte, gorjenii s-au asezat excelent in teren, au aglomerat de cate ori a fost nevoie in defensiva si a tinut mingea in atac departe de poarta lui Mingote.

Posted on 26/11/2011, in Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu, Rapid and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.