Vasluiul a batut Pandurii la capatul unui meci dramatic

FC Vaslui s-a impus in meciul de pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu, scor 3-2, o partida extrem de spectaculoasa si cu un final dramatic. Vasluiul a condus la pauza cu 2-0, dupa golurile inscrise de Buhaescu si Wesley, ultimul dintr-un penalty inventat. Pandurii a revenit dupa pauza, prin reusita lui Dan Nistor si a reusit sa egaleze in prelungiri, insa un minut mai tarziu Ionut Balaur a marcat golul victoriei moldovene.

Doua dintre cele mai spectaculoase echipe ale primei jumatati a sezonului s-au intalnit la Vaslui intr-un meci decisiv pentru a ramane in cursa de urmarire a plutonului fruntas din clasament. Cu un punct in fata moldovenilor, Pandurii Targu Jiu s-a dus la Vaslui cu intentia clara de a lua toate punctele puse in joc, astfel ca meciul a oferit spectacol inca din start.

Primele minute au fost controlate de oaspeti, dar gorjenii nu au ajuns si sa ameninte serios poarta adversa. Au facut-o insa moldovenii, care la prima faza de poarta au si deschis scorul. Intreaga faza a fost creata de pasa de geniu a lui Sanmartean, care l-a angajat perfect pe Buhaescu (19′) in careu, acesta a preluat elegant si a sutat letal la coltul din dreapta pentru 1-0.

Cateva minute mai tarziu, Milisavljevic s-a aflat in fata lui 2-0, insa dupa ce a primit o excelenta pasa de la Wesley, sutul lui a fost respins din plonjon in lateral de Mingote.

Replica acida a gorjenilor nu a intarziat sa apara, Lemnaru aflandu-se de cateva ori in pozitie clara de a marca, dar de fiecare data a fost blocat exemplar de fundasii Vasluiului. Nistor, Voiculet si apoi Viera au ratat si ei cateva ocazii bune de egalare, pe fondul unei evolutii debordante a oaspetilor.

Insa in minutul 40, o decizie gresita a lui Robert Dumitru a mai adaugat un gol in plus la avantajul vasluienilor. Arbitrul a vazut fault la interventia curata la minge a lui Voiculet in fata lui Sanmartean in careu si a acordat gratuit un penalty pentru moldoveni. Wesley s-a achitat de sarcini si a inscris pentru 2-0 de la punctul cu var, desi Mingote ghicise coltul.

Alexandru Grigoras a avut sansa de a readuce Pandurii in carti cu un minut inainte de pauza, insa lovitura lui de cap din apropiere a ocolit de putin vinclul portii vasluiene. Adrian Rusu a semnat prima ocazie de gol a reprizei secunde, tot in contul gorjenilor, care au reusit sa reduca din diferenta in minutul 60 prin reusita lui Dan Nistor, prima din acest sezon pentru jucatorul Pandurilor.

Doua minute mai tarziu, Temwanjera putea refece diferenta de doua goluri, dar a fost blocat fenomenal de Mingote. Intrat dupa pauza, Paul Batin a dat mari emotii la poarta adversa, Cerniauskas fiind pus la grea incercare in cateva situatii de atacantul gorjenilor, dar si de Dan Nistor, care in minutul 71 a trecut putin pe langa dubla. In minutul 73, Paul Batin a avut in fata toata poarta goala pentru a marca, dupa ce l-a driblat chiar si pe Cerniauskas, insa a trimis incredibil peste poarta din centrul careului.

Pana la urma, presiunea sufocanta a oaspetilor si-a aratat rezultatele in al doilea minut de prelungiri, cand Paul Batin a reusit sa egaleze dupa ce a deviat in plasa o centrare din corner. Insa bucuria gorjenilor nu a durat nici macar un minut, la un alt corner al moldovenilor Ionut Balaur reusind sa duca Vasluiul din nou in avantaj.

Posted on 20/11/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.