CFR s-a impus tactic si la scor in derby-ul Clujului

CFR Cluj a castigat cu 3-1 meciul de pe teren propriu cu rivala Universitatea Cluj, un derby incins decis de greselile din defensiva. Mai pragmatici s-au dovedit elevii lui Jorge Costa, care a pregatit tactic excelent meciul. Pentru CFR au marcat Cadu, Weldon si Kapetanos, singurul gol al alb-negrilor fiind inscris de Tony.

Desi temperaturile se apropiau bine de valori negative, Clujul s-a infierbantat inca de la orele amiezii, fanii celor doua echipe adunandu-se in centrul orasului cu ore bune inainte de meci. In tribune s-au strans doar cateva mii de spectatori, pretul exagerat al biletelor tinand departe de stadion fanii ardelenilor.

Ceata deasa a pus in pericol disputarea partidei, oficialii meciului fiind nesiguri cu o ora inainte de start daca meciul se va juca sau nu. Pana la urma vremea si-a intors fata buna si catre suporterii clujeni si ceata s-a ridicat la timp pentru fluierul de start al lui Cristi Balaj.

Primele minute au trecut sub semnul prudentei, jucatorii celor doua rivale temandu-se parca sa nu faca greseli decisive. Cu timpul insa, Universitatea s-a instalat la carma jocului si a inceput sa domine ostilitatile. Insa in minutul 16, la o lovitura de colt a CFR-ului, Cadu a aparut parca de nicaieri langa bara din stanga si a trimis cu capul mingea in poarta alb-negrilor.

Universitatea a continuat sa preseze, in cautarea golului egalizator, insa CFR s-a baricadat perfect in defensiva si a blocat toate suturile si centrarile. Ba mai mult, echipa din Gruia a reusit sa puncteze pentru 2-0 in minutul 32, dupa ce Sougou a trimis o centrare de exceptie de pe dreapta, iar Weldon a reluat imparabil cu capul din marginea careului mic.

A fost golul care a curmat elanul studentilor si a transformat aspectul jocului. Cu un moral ridicat, CFR a inceput sa dicteze ritmul si a dirijat excelent jocul in zona mediana, fara sa le permita oaspetilor sa-si faca schemele de joc. Insa in prelungirile primei reprize, Beto a gafat impardonabil in propriul careu, a pierdut mingea in fata lui Tony, iar acesta a profitat pe deplin de mingea pusa pe tava si a trimis simplu in poarta goala, pentru 2-1.

La cateva minute de la startul partii secunde, Tony a fost aproape de a reusi dubla, dar de aceasta data Beto n-a mai gresit si a respins cu un reflex de ultim moment sutul atacantului Universitatii. Zece minute mai tarziu, Adrian Cristea a amenintat poarta CFR-ului, cu un sut violent din afara careului, deviat putin pe langa bara din dreapta.

Jorge Costa a trimis forte proaspete in teren dupa un sfert de ora de dominare a sepcilor rosii, mutare care s-a dovedit extrem de inspirata. Pantelis Kapetanos a intrat in teren in minutul 65, si la cateva secunde distanta, dupa o greseala de incepator a lui Szukala, a marcat pentru 3-1 cu un sut precis din 15 metri. Rafael Bastos a fost si el aproape de gol la prima atingere de balon dupa ce a intrat pe teren, insa de aceasta data Marius Popa a fost mai atent si a parat sutul din mijlocul careului.

Cu 20 de minute inainte de final, Ionut Badea l-a aruncat in lupta si pe Claudiu Niculescu, insa experimentatul atacant al alb-negrilor n-a reusit sa pericliteze poarta adversa, desi a avut o tentativa de foarfeca spectaculoasa in minutul 81. Adrian Cristea a aparut si el indraznet la finalizare cateva minute mai tarziu, cu o executie surprinzatoare de la 40 de metri, care a depasit insa poarta.

CFR: Beto – Panin, Cadu, Picollo, Camora – Peralta (Kivuvu ’88), Muresan, Renan – Sougou, Weldon (Kapetanos ’65), Ronny (Bastos ’69). Antrenor: Jorge Costa.

Universitatea Cluj: Popa – Ungurusan, Abrudan, Szukala, Grecu – Marinescu, Bostina, Pacurar (Nasser ’81) – Cojocnean (Machado ’65), Tony (Cl. Niculescu ’71), Ad. Cristea. Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Sougou ’34, Camora ’53, Cadu ’81, Peralta ’86 / Cojocnean ’62, Niculescu ’81

La meciul disputat pe stadionul „Dr. Constantin Radulescu” au asistat aproximativ 6.500 de spectatori, dintre care 2.500 erau sustinatori ai echipei Universitatea Cluj.

Posted on 20/11/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, U Cluj and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.