Danciulescu si Balgradean au salvat Dinamo

Dinamo a obinut o victorie la limita pe teren propriu cu Vointa Sibiu, reusind un 1-0 chinuit in fata unei echipe surprinzator de bataioasa. Singurul gol al meciului a fost marcat de Danciulescu in minutul 76, Balgradean reusind sa-si salveze de trei ori echipa in finalul partidei prin interventii miraculoase.

In lupta continua de a evita zona rosie a clasamentului, Vointa Sibiu a avut dificila misiune de a se deplasa pe terenul liderului Dinamo. Sibienii isi doreau sa scoata macar un punct in Stefan cel Mare, astfel ca principala lor grija a fost sa nu primeasca gol.

Meciul a inceput cu Dinamo in atac si Vointa aglomerata in aparare, insa ofensiva sterila a cainilor rosii s-a lovit mereu de zidul defensiv al oaspetilor. Dupa un sfert de ora de joc, vazand ca au loc si de cateva tentative de atac, sibienii au inceput sa urce cu tot mai mult curaj spre poarta adversa, iar in minutul 19 au produs prima ocazie de gol prin Lukanovic. Sutul s-a dus insa pe langa poarta lui Balgradean.

Trei minute mai tarziu a venit si replica dinamovistilor, la sutul puternic expediat de Laurentiu Rus din interiorul careului, dar tot pe langa tinta. Dinamo a inceput sa preseze tot mai insistent, iar in minutul 30 Marius Niculae a trecut pe langa deschiderea scorului, dupa ce sutul lui din foarfeca laterala a ocolit bara din stanga.

Vointa nu a renuntat la ideea ofensivei, desi s-a baricadat iar in aparare. In minutul 38, la o actiune de contraatac a ardelenilor, Tatar a sutat surprinzator de la mare distanta, insa peste transversala. Tot de la distanta pe contraatac a sutat si Lukanovic cateva minute mai tarziu, dar Balgradean nu a putut fi invins.

Cu un minut inainte de pauza, dinamovistii au solicitat un penalty, dupa ce sutul lui Danciulescu s-a oprit in mana lui Nicolae Grigore in careu. Insa Adrian Cojocaru nu a vazut bine faza, iar asistentul de pe acea parte n-a schitat niciun gest, considerand probabil ca hentul nu a fost intentionat.

O alta decizie care a starnit protestele dinamovistilor a fost luata in startul reprizei secunde, cand Danciulescu a scapat singur pe poarta pe contraatac si a reusit sa trimita mingea in plasa. De la margine s-a ridicat insa fanionul si golul nu a fost validat, dupa ce Danciulescu a primit pasa intr-o pozitie pe linie cu Nicolae Grigore.

Cel mai bun jucator ofensiv al Sibiului putea surprinde in minutul 56, cand a primit o pasa excelenta de la Lukanovic si a incercat un sut lobat de la 20 de metri, in diagonala. Balgradean a fost surprins iesit din poarta, insa a avut noroc ca mingea a trecut pe langa bara din stanga. Cu 20 de minute inainte de final, Vointa a mai avut o sansa uriasa de a inscrie, insa Balgradean a retinut pe linia portii din fata lui Sergiu Bar mingea deviata de Beza din careul mic.

In minutele urmatoare Dragos Grigore si apoi Catalin Munteanu au irosit sanse importante de a inscrie, dar presiunea gazdelor si-a aratat meritele in minutul 76, cand Dinamo a reusit sa deschida scorul. O centrare din corner de pe stanga a ajuns perfect la Danciulescu, atacantul dinamovist reusind sa se inalte dintr-un grup de jucatori si sa trimita cu capul in plasa.

Pe final de meci, Balgradean a salvat Dinamo in trei faze clare de gol. Prima a venit in minutul 79 la un sut superb al lui Beza de la 25 de metri, pentru ca 10 minute mai tarziu portarul dinamovist sa faca miracole. Mai intai a scos incredibil o lovitura de cap cu pamantul a lui Cigan, pentru ca apoi sa pareze iar de pe linia portii o minge trimisa de acelasi Cigan.

Dinamo: Balgradean – Luchin, D. Grigore, Moti, Diabate – Rus (Tucudean ’73), Kone, C. Munteanu, Alexe (Ganea ’58) – Danciulescu (Patrascu ’82), M. Niculae. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Vointa Sibiu: Miron – Bunea (Cigan ’79), Bar, Apostol, N.Grigore, Nicola – Tatar, Beza, Dâlbea (Burlacu ’84), Popa – Lukanovici (Coman ’66). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonase galbene: D.Grigore ’57, Moti ’70, C. Munteanu ’88 / Bunea ’44

Arbitri: Adrian Cojocaru – Eduard Dumitrescu, Gabriel Bârjac – Emil Voicu

Observatori: Victor Berbecaru, Ion Turculeanu.

La meci au asistat aproximativ 3000 de suporteri, dintre care 50 de fani ai echipei din Sibiu.

O parte din galeria dinamovista care a stat la tribuna a II-a a scadat injurii la adresa conducerii si a impresarilor Becali si i-au scandat numele lui Cornel Dinu.

Posted on 19/11/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Vointa Sibiu and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.