Brasovul a batut la scor Mioveniul

FC Brasov a castigat cu 4-0 meciul de pe teren propriu cu CS Mioveni, echipa lui Marius Sumudica dominand copios meciul mai ales in repriza secunda. La pauza a fost 1-0 pentru stegari, dupa golul lui Munteanu din minutul 18, alte trei goluri fiind inscrise de brasoveni in repriza a doua, prin Cristescu, Moutinho si Chipciu.

Nici 20 de minute n-a rezistat Mioveniul sub Tampa fara sa primeasca gol, desi meciul a fost unul destul de echilibrat in prima repriza. Valentin Coca s-a dovedit a fi cel mai bun jucator al oaspetilor, portarul Mioveniul reusind de multe ori sa-si salveze echipa in situatii extrem de dificile.

In minutul 18, insa, n-a mai avut ce face la sutul puternic expediat de Cristian Munteanu din interiorul careului si Brasovul a preluat conducerea pe tabela. Dupa o tentativa ratata de revenire a Mioveniului, la capatul careia Margaritescu a tras peste poarta, Brasovul a avut o dubla ocazie de a se desprinde in minutul 25. Insa sutul lui Chipciu a intalnit bara, apoi torpila lui viveiros a fost respinsa miraculos in lateral de Coca.

Pana la pauza, Hadnagy, Cristescu si Chipciu si-au mai creat ocazii, pe fondul unui joc spectaculos pe contre, in care doar stegarii au ajuns si la finalizare.

Repriza secunda a adus un joc si mai determinat al gazdelor, elevii lui sumudica luand cu asalt poarta lui Coca. Parasit vizibil de defensiva, Coca a scos in cateva faze castanele din foc, insa in minutul 57 a ramas fara sanse la sutul superb al lui Cristescu, dupa o faza de senzatie creata de Mugurel Buga.

Golul lui Cristescu a dat si mai mult aripi brasovenilor, iar in minutul 62, la doar doua minute dupa ce a intrat pe teren, Moutinho a dus scorul la 3-0 in favoarea formatiei de sub Tampa, ceea ce a taiat de tot cheful de fotbal al oaspetilor.

Cu moralul la pamant, Mioveniul a devenit simplu partener de antrenament pentru stegari, iar in minutul 79 au mai incasat o boaba, dupa ce Chipciu a scapat singur cu Coca de la limita offside-ului si a inscris fara probleme pentru 4-0.

Posted on 19/11/2011, in FC Brasov, FC Mioveni, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Ce mare echipa au batut brasovenii? Aproape toti le-au dat cate 4-5 goluri. Era rusinos daca le dadea mai putine. Efort de prisos, irina, dar stiu, tu iti faci datoria. Irina is the best!