Otelul se apropie usor de podium dupa victoria cu Sportul

Otelul Galati s-a impus la limita pe teren propriu, scor 1-0, cu Sportul Studentesc, intr-un meci in care elevii lui Dorinel Munteanu au dominat usor pe intreaga durata a partidei. Singurul gol al meciului a fost inscris in startul reprizei secunde, dupa ce sutul lui Laurentiu Iorga a fost deviat de Curelea in poarta.

In ciuda frigului patrunzator, galatenii au venit in numar mare la stadion pentru a-si urmari favoritii in meciul impotriva Sportului Studentesc, o partida care parea la prima vedere una usoara pentru campioana Romaniei.

Echipa antrenata de Dorinel Munteanu a inceput in forta meciul si Antal putea deschide scorul inca din minutul 2, insa sutul lui din apropiere a fost blocat in ultima clipa de otelari. Desi prima impresie a fost ca meciul prinde ritm inca din start, temperaturile apropiate de cele ale inghetului au pus stapanire si pe jucatorii celor doua formatii dar si pe joc.

Meciul a continuat cu un ritm scazut, cu Sportul aparandu-se aglomerat in propria jumatate si Otelul atacand in valuri, dar parca fara prea multa determinare. O semi-ocazie a lui Patriche si o lovitura de cap a lui Sergiu Costin scoasa in extremis de portarul Popescu, au reprezentat singurele faze de poarta pana la jumatatea primei reprize. Pana la pauza, doar sutul lui Viglianti din minutul 40 a mai amenintat poarta studentilor, mingea trecand putin pe langa tinta.

La fel de bine au inceput galatenii si repriza a doua, iar in minutul 51 Otelul a reusit sa deschida scorul. Viglianti a sutat violent din lovitura libera, mingea a fost respinsa in bara din stanga de unde a sarit la Iorga (51′), al carui sut pe cadrul portii a fost deviat de Curelea in plasa.

Cinci minute mai tarziu, Sportul putea restabili egalitatea dupa o serie de greseli in lant ale gazdelor. Curelea nu a profitat insa pe deplin de balbaiala din apararea Otelului si a sutat din doar cativa metri pe langa bara din stanga. Acelasi Curelea a fost aproape de egalare si in minutul 67, cand lovitura lui de cap din careu a fost parata in ultima clipa de Grahovac de langa bara.

In incercarea de mai scoate un rezultat pozitiv la Galati, trupa lui Daniel Isaila a cautat cu disperare sa puna probleme in minutele de final la poarta lui Grahovac, insa defensiva Otelului a stat bine in teren, a reusit sa tina cat mai mult mingea si sa inchida spatiile de patrundere.

Posted on 18/11/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Sportul Studentesc and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Cu victorii de-astea amarate la un gol diferenta, Otelul se apropie de podium. Si idiotul ala de Marius Stanspune ca vrea un nou titlu. Nu s-a mai vazut asa ceva, doua titluri, de pe vremea ailalta.