Romania a inceput reconstructia cu o victorie contra Greciei (FOTO)

Nationala de fotbal a Romaniei a invins cu 3-1 reprezentativa similara a Greciei intr-un meci amical disputat in Austria, prin golurile lui Torje, Tanase si Chipciu. Victor Piturca a inceput meciul cu o echipa foarte tanara, pe care va pune bazele reconstructiei nationalei. Romania a dominat aproape autoritar meciul in repriza secunda, in fata unei formatii visatoare, deja calificata la Euro 2012 si cu gandul la meciurile oficiale care conteaza cu adevarat.

Intr-un mic orasel din Austria, pe un stadion care gazduieste de obicei meciuri din ligile inferioare austriece, Romania a fost gazda unui meci amical cu selectionata Greciei, in tentativa oficialilor fotbalului romanesc de a fugi de criticile suporterilor.

Dupa meciul amical pierdut cu Belgia, Romania spera ca macar in fata Greciei sa scoata un rezultat pozitiv. Piti a schimbat drastic distributia, trimitand in teren o garnitura cu o medie de varsta de sub 25 de ani. S-a sperat astfel ca lipsa de experienta sa fie compensata de dorinta de afirmare si avantul tineretii unor jucatori.

Meciul nu a fost unul stralucit in prima repriza, jocul fiind mai mult anemic, fara multe realizari si cu un ritm scazut. Romania a avut un plus de incisivitate si la 17 minute de la fluierul de start, la primul sut la poarta, Torje a reusit sa-l surprinda pe portarul de doar 17 ani al grecilor cu un sut pe jos la coltul scurt.

Era 1-0 pentru Romania, scor la care multi nu s-ar fi asteptat in fata unei recente campioane europene. A fost totusi un meci impotriva Greciei, echipa deja calificata la europenele de anul viitor. Elenii au accelerat treptat jocul dupa deschiderea scorului, iar in mintul 32 Charisteas a obtinut o lovitura libera in duel cu Goian. Dupa mai multe parlamentari si pozitionari ale zidului care au durat doua minute, Karagounis a primit acceptul arbitrului de a executa faza fixa. Doar Balgradean nu a receptionat semnalul, portarul dinamovist ramanand inert pe linia portii la sutul-bomba expediat de Karagounis.

Tricolorii nu si-au pierdut insa speranta, desi s-au vazut egalati inainte de pauza. Cu forte proaspete in repriza secunda, elevii lui Piturca au inceput sa impuna ritmul de joc in zona mediana, sa urce tot mai amenintator spre poarta lui Kapino, iar in minutul 61 Cristi Tanase a dus Romania din nou in avantaj cu un sut magnific din unghi.

Golul lui „Dodel” a dat si mai mult curaj nationalei noastre, in timp ce grecii s-au intrecut in greseli tot mai evidente si mai grave. De o astfel de greseala a profitat si Alexandru Chipciu in minutul 81, dupa minute bune de joc ofensiv dezlantuit al tricolorilor cu multe suturi la poarta si ocazii de gol. Malezas a incercat sa-si scoata echipa dintr-o faza grea cu erori in lant ale grecilor, insa a facut si el marea greseala de a trimite slab mingea inapoi portarului. Chipciu a stat perfect la panda, a interceptat si a intepat mingea in fata portarului, trimitand in poarta goala pentru un 3-1 la care parca nu spera nimeni.

Această prezentare necesită JavaScript.

Posted on 16/11/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Nuuu… Romania a inceput reconstructia cu o infrangere. Belgia – Romania 2-1. A continuat cu o victorie ciudata. Mai are de muncit pana a ajunge o echipa in care sa ai incredere. Nu-i asa Dinu Cornel? Irina e cea mai buna!