Romania putea s-o ia la scor in Belgia. Noroc cu arbitrul

Nationala Romaniei a pierdut cu 2-1 partida amicala disputata in deplasare in compania Belgiei, un meci cu o prima repriza catastrofala pentru tricolori. La pauza a fost 2-0 pentru belgieni, dupa golul lui Van Buyten si autogolul lui Cocis, Romania reusind sa tina mai bine pasul cu adversarul in repriza secunda. Daniel Niculae a redus din diferenta in minutul 66, iar Razvan Rat a ratat un penalty in minutul 88, dar si belgienii au avut un gol anulat aiurea in prima repriza si un penalty neacordat in prelungirile meciului. Urmatorul amical al trupei lui Piti este programat in 15 noiembrie cu Grecia.

Pe un stadion plin de suporteri belgieni dornici sa-si vada favoritii castigand, trupa lui Piturca a intrat cu frana de mana trasa. Tricolorii s-au bucurat cand au vazut cativa suporteri romani in tribune, insa acestia, majoritatea olteni, si-au facut aparitia doar pentru a sustine si in Belgia cauza Universitatii Craiova. Asta doar la inceputul meciului, pentru ca pana la pauza, intentiile suporterilor romani sa se schimbe.

Jocul romanilor a fost de la slab la catastrofal in prima repriza. Belgienii au facut ce-au vrut in banda lor stanga, fara insa sa apese prea mult pe acceleratie. Tricolorii au fost intorsi pe toate partile, au fost umiliti in multe momente, iar jucatorii din dreapta apararii noastre au fost de cele mai multe ori sub nivelul unor jaloane.

Luchin, Chiriches si Cocis au fost principalele instrumente de distractie ale belgienilor, de cele mai multe ori acestia nevazandu-si adversarul cum trece cu minge cu tot pe langa ei.

Ca un facut, intr-o zi in care numarul 11 a fost cel mai des rostit in istoria omenirii, minutul 11 a fost si cel care a adus deschiderea scorului. Van Buyten si-a facut aparitia letal in fata portii la o centrare din corner de pe stanga, iar Tatarusanu nu i s-a putut opune. Romanilor le-a trecut glontul pe la ureche si in minutele urmatoare, cand Mirallas si apoi Fellaini au fost foarte aproape de golul desprinderii.

Piti a iesit la marginea terenului si si-a trimis „luptatorii” in atac, insa in cele patru minute in care Romania a dat semne ca nu e absenta de tot, doar doua suturi s-au avantat spre poarta plictisitului Gillet. Mai intai Bogdan Stancu (17′) a sutat peste poarta din marginea careului, pentru ca dupa un minut Daniel Niculae sa traga pe jos, dar pe langa tinta.

Au fost doar cateva momente in care belgienii si-au tras sufletul, pentru ca apoi sa se napusteasca spre poarta noastra. In minutul 33, belgienii trebuiau sa aiba 2-0, insa arbitrul a semnalizat total aiurea un offside. Mirallas a trimis excelent cu capul spre poarta goala, dupa ce Tatarusanu a fost trimis dupa bere, Witsel a intervenit si a deviat cu capul din fata portii in plasa, insa de la margine s-a ridicat gresit fanionul.

S-a facut pana la urma 2-0 in minutul 44, dupa o perioada indelungata in care belgienii nu i-au lasat pe romani sa treaca de mijlocul terenului. Vanden Bore a trecut magnific de Goian pe dreapta si a incercat un sut-centrare din unghi inchis. Cocis insa s-a pus pe traiectoria mingii si a deviat in propria poarta, dupa ce aproape o repriza n-a prea reusit sa se apropie de suturile sau pasele belgienilor.

Fluierul de final al primei reprize a fost acompaniat de o serenada romaneasca din tribune, „Demisia, demisia” insotindu-i pe Piturca si jucatorii lui la vestiare pentru a reconstrui pentru a mia oara echipa. Si a reconstruit-o, la pauza fiind trimisi pe gazon Cristi Tanase, Ionut Mazilu si Gabi Torje, pentru ca Bogdan Stancu, Dacian Varga si Costin Lazar sa fie trimisi la odihna nemeritata.

Evolutia tricolorilor s-a schimbat vizibil in repriza a doua, dar nu in sensul de a periclita serios poarta adversa, ci mai degraba sub aspectul rezistentei in fata adversarilor. Tanase, Torje si Mazilu au adus un suflu proaspat in jocul romanilor, care au reusit sa tina mingea mai mult in anumite faze.

Iar in minutul 66, o faza superba creata de Torje a adus un gol si in dreptul Romaniei. Micutul mijlocas de la Udinesse a intors excelent un adversar, a trimis in careu la Mazilu, care a asezat mingea perfect pentru sutul naprasnic al lui Daniel Niculae.

Romania a prins mai mult curaj, si-a facut mai mult aparitia in preajma careului advers, presiunea elevilor lui Piturca putand avea si rezultate pozitive. Insa in minutul 88, dupa ce Torje a obtinut un penalty, Razvan Rat a irosit complet faza, sutul lui slab de la 11 metri fiind retinut de Gillet. Tot de un penalty trebuia sa beneficieze si belgienii in prelungiri, in urma unui fault clar al lui Gaman la Vossen. Insa arbitrul ne-a dat iar o mana de ajutor si a scos doar galbenul de simulare pentru jucatorul belgian.

Belgia: Gillet – Vanden Bore, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – Defour, Witsel, Fellaini – Chadli, Mertens, Mirallas

Rezerve: Courtois, Renard, Alderweireld, Vermalen, De Bruzne, Dembele, G. Gillet, Hazard, Nainggolan, Odijidja – Ofoe, Simons, Vossen

Romania: Tatarusanu – Luchin, Chiriches, Goian, Ra? – Cocis, Lazar, Pintilii – Varga, B. Stancu, D. Niculae

Rezerve: Balgradean, S. Lung jr., Pleasca, Gaman, Papp, st. Radu, Torje, D. Varga, I.Neagu, N. Grigore, Chipciu, Mazilu

Posted on 12/11/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Mie mi-a placut cum a jucat echipa in repriza a doua. Daca Rat nu rata penalty-ul s-ar fi terminat la egalitate. Ce o tot dati ca am avut noroc cu arbitrul? Am avut noroc cu jucatorii introdusi in a doua repriza. Stie Piti ce face. Nu va mai bagati in treaba lui. Mai ales mortul ala de Dinu Cracanel Cornel. A inviat si se baga in seama ca prostu’. El, care a fost cel mai slab antrenor.
    Five stars for Irina. It’s the best.

2. ba ziaristule care ai scris articolul tu esti de fapt oltean.In tribune nu au fost cativa suporteri ci au fost mii de suporteri cel putin 4- 5 mii. eu am fost la meci si stiu ,nu mai scoate-ti in evidenta oltenii vostrii, ca erau romani din toate regiunile tarii