Otelul n-a rezistat in fata lui Manchester

Otelul Galati a pierdut cu demnitate meciul de pe Old Trafford cu Manchester United, reusind de multe ori pe parcursul partidei sa tina in sah vedetele englezilor. Scorul a fost deschis repede de Valencia (8′), egalitatea mentinandu-se pe tabela pana in minutul 87, desi ambele echipe au mai avut cateva ocazii de a inscrie. Scorul final a fost stabilit in mintul 87 la un sut puternic al lui Wayne Rooney deviat nefericit de Cristi Sarghi in poarta lui Grahovac.

De doar opt minute a avut nevoie Manchester pentru a deschide scorul pe Old Trafford in fata Otelului. Elevii lui Sir Alex Ferguson au impins tot mai mult Otelul in propriul careu si, dupa o faza creata de Berbatov pe dreapta si continuata de Owen in fata portii, Valencia a inscris cu un sut sec din marginea careului mic.

La doar un minut distanta galatenii au dat replica prin Marius Pena, a carui lovitura de cap a ocolit insa tinta. Dupa o lunga perioada in care Manchester a dominat steril, fara sa ameninte serios poarta lui Grahovac, Otelul a avut cea mai mare ocazie de egalare in minutul 42. Ionut Neagu a creat intreaga faza cu o preluare si o depasire de efect, dar ajuns in careu, sutul lui a fost scos in ultima clipa de pe cadrul portii de o mana salvatoare a lui De Gea.

Pana la pauza doar Anderson a mai creat o ocazie de gol pentru United, sutul lui din afara careului ocolind bara din stanga, la finalul unei reprize in care Manchester nu a fortat deloc.

La doar doua minute de la startul partii secunde, Berbatov s-a aflat in fata lui 2-0 dupa o combinatie cu Chicarito, insa Grahovac a intervenit exemplar si a blocat sutul din 6 metri al atacantului. Cateva minute mai tarziu, poarta Otelului a fost salvata de Sergiu Costin, capitanul galatenilor reusind sa scoata mingea din fata portii goale, dupa ce Anderson l-a depasit chiar si pe Grahovac.

Spre final, Otelul a aratat tot mai obosita, in timp ce Manchester a pastrat acelasi ritm economicos de joc, dar cu dese actiuni de atac. In urma unei astfel de faze indelung construita, englezii au reusit sa duca scorul la 2-0 in minutul 87, dupa ce un sut puternic al lui Rooney a fost deviat nefericit din careu de Cristi Sarghi in poarta. Grahovac sarise in cealalta poarta, la sutul englezului, si a fost prins pe picior gresit de devierea colegului sau.

Manchester United: De Gea – Jones, Ferdinand, J. Evans (Fryers ’89), Fabio – Nani, Anderson (Park Ji-Sung ’80), Valencia – Rooney – Owen (Hernandez ’11), Berbatov. Antrenor: Alex Ferguson

Otelul Galati: Grahovac – Râpa, Costin, Sârghi, Salageanu – Antal (Iorga ’61), Filip, Neagu, Giurgiu (Paraschiv ’81), S. Ilie (Frunza ’53) – Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonase galbene: S. Costin ’16 / Evans ’36

Posted on 03/11/2011, in Champions League, Fotbal, Otelul Galati and tagged , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.