Steaua va castiga cel mai probabil la masa verde meciul din deplasare de la Ploiesti cu Petrolul. Partida nu s-a jucat decat pana spre finalul primei reprize, cand mai multe incidente de o violenta incredibila au dus la suspendarea jocului. La finalul primei reprize, Steaua conducea cu 2-0 prin golurile marcate de Bicfalvi si Mihai Costea din penalty.

Cu un stadion aproape plin la Ploiesti, Steaua nu a fost impresionata de atmosfera absolut incendiara din tribune si si-a vazut de joc, iar in minutul 7 Geraldo Alves a fost extrem de aproape de a deschide scorul. Insa dupa ce a primit centrarea din cornerul executat de Tibi Balan, Geraldo a trimis cu capul in transversala.

Dupa cateva minute de joc echilibrat, stelistii au urcat tot mai mult in teren si i-au obligat pe petrolisti sa se retraga in aparare in propria jumatate. Atacurile in valuri ale ros-albastrilor nu s-au soldat insa si cu ocazii importante de gol.

Asta pana in minutul 36, cand Eric Bicfalvi a reusit sa deschida scorul cu o lovitura de cap din sase metri, care l-a prins pe Zimmermann complet nepregatit. In minutul 40 Geraldo s-a aflat din nou in fata unei mari sanse de a inscrie. De aceasta data n-a trimis in bara, insa a reluat cu capul putin peste poarta o centrare de la Brandan.

Trei minute mai tarziu, Cristi Tanase i-a luat fata lui Mihai Tudor in careul Petrolului, dar a fost apoi tras de mana de jucatorul ploiestenilor si Robert Dumitru a acordat penalty pentru Steaua.

In acel moment, cand toata lumea era atenta la executarea loviturii de pedeapsa, un suporter ploiestean a patruns mai bine de 50 de metri in teren si l-a lovit violent cu pumnul pe Galamaz in tampla, scuipandu-l apoi. Imediat s-a dezlantuit razboiul. Suporterul violent a sarit sa-l loveasca si pe Martinovic, dar jucatorul Stelei a ripostat punandu-si adversarul la pamant. Mai multi jucatori ai Stelei au sarit sa-l bata pe respectivul suporter, abia mai apoi intervenind si fortele de ordine.

Din toata aceasta invalmaseala de razboi, Robert Dumitru i-a scos in margine pe Martinovic si Razvan Stanca, ambii primind cartonasul rosu. Asta in timp ce Galamaz primea ingrijiri medicale, avand fractura la tampla. Fara portar si cu un jucator accidentat, Ilie Stan l-a trimis in teren pe Tatarusanu pentru a-i lua locul lui Stanca in poarta.

Robert Dumitru a decis in ciuda acestor evenimente sa continue partida. S-a executat si penalty-ul pana la urma, Mihai Costea marcand pentru 2-0 dupa 10 minute de prelungiri ale primei reprize. Insa, la cealalta poarta, manifestarile huliganice ale suporterilor au continuat.

Si Tatarusanu a avut de suferit, fiind lovit in careul Stelei de o petarda aruncata din tribune. Portarul ros-albastrilor a suferit arsuri pe spate, de abia in acest moment luand arbitrul decizia de a intrerupe din nou meciul. Cele doua echipe au fost trimise la vestiare, unde s-au dus si oficialii jocului in frunte cu Robert Dumitru, care nici macar nu fluierase finalul primei reprize.

Abia dupa 20 de minute de la intrarea la cabine s-a anuntat ca meciul nu va mai continua. Suporterii au fost rugati sa paraseasca stadionul, in timp ce Galamaz si Tatarusanu erau transportati cu ambulantele la spital.

Cel mai probabil, meciul va fi castigat de Steaua la masa verde, iar frumosul stadion Ilie Oana va fi suspendat pentru multe etape de acum inainte.

Posted on 31/10/2011, in Fotbal, Liga 1, Petrolul Ploiesti, Steaua and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.