Rapid a pierdut la limita acasa cu Legia Varsovia

Rapid nu a reusit sa aduca prima victorie romaneasca pe National Arena, parasind terenul invinsa dupa 0-1 cu Legia Varsovia in grupele Europa League. Giulestenii au rezistat pana in minutul 73, cand Radovic a marcat unicul gol al meciului, in urma unei lovituri libere. Rapid pierde astfel lupta cu principala contra-candidata la locul al doilea din grupa

Ambele cu cate trei puncte in grupa C a Ligii Europa, Rapid si Legia Varsovia nu au aratat in meciul de la Bucuresti ca vor sa riste mai mult decat trebuie. Meciul nu a inceput inainte ca suporterii polonezi sa se dea in spectacol si sa provoace o bataie generala cu fortele de ordine. Unii dintre cei mai fanatici suporteri din fotbalul european au parasit stadionul, revenind in tribune abia la pauza meciului.

Partida in teren a fost una incinsa, cu multe intrari determinate la minge, insa spectacolul fotbalistic a avut de suferit. Polonezii au fost mai prezenti in joc in prima repriza si mai periculosi, Dani Coman avand ceva emotii la cateva faze ofensive ale Legiei.

Un sut al lui Radovic in minutul 7 a produs prima mare ocazie a meciului, faza la care Coman a avut o prima interventie salvatoare. Rapidul a replicat cateva minute mai tarziu printr-o lovitura libera obtinuta si executata de Daniel Pancu, sutul acestuia trecand putin peste poarta. In minutul 18 Pancu l-a servit excelent pe Nicolae Grigore in marginea careului mic, insa acesta mai mult a respins mingea din fata portii, irosind o situatie extrem de favorabila.

A venit din nou randul lui Dani Coman sa-si arate valoarea in minutul 23, la un sut puternic trimis pe jos de Borysiuk din afara careului. Polonezul a profitat la aceasta faza si de lipsa lui Mihai Roman, care s-a autoaccidentat la o faza anterioara, fiind inlocuit cu Teixeira cateva minute mai tarziu.

Repriza secunda a fost la fel de saraca in faze de poarta, insa a adus deschiderea scorului. In minutul 73 apararea Rapidului a fost surprinsa de o centrare de exceptie dintr-o lovitura libera de pe dreapta a polonezilor, mingea a ajuns pe capul lui Radovic, iar acesta a deviat simplu la coltul scurt.

In minutul 81, Razvan Lucescu a fortat atacul introducandu-l in teren si pe Sabrin Sburlea, care sa dea o mana de ajutor in ofensiva alaturi de Pancu si Deac. Sburlea putea aduce mult cautata egalare cu doua minute inainte de finalul timpului regulamentar, insa sutul lui din intoarcere a fost deviat in ultima clipa peste transversala.

Posted on 21/10/2011, in Europa League, Fotbal, Rapid and tagged , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.