Meci strans la Targu Jiu, castigat de Pandurii

Pandurii Targu Jiu a castigat la limita meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, scor 1-0. Echipa lui Petre Grigoras s-a impus datorita golului marcat de Jaka Stromajer in repriza a doua.

Din prima repriza a meciului de la Targu Jiu nu se pot retine prea multe faze, in afara de accidentarea grava a lui Parvulescu din minutul 19. Jucatorul Mediasului s-a lovit cu capul in cadere de genunchiul lui Lemnaru, ramanand comotionat pe teren. A fost nevoie de interventia ambulantei pentru ca jucatorul sa primeasca ingrijirile necesare, fiind apoi transportat la spital.

Abia in minutul 29 a aparut si prima ocazie de gol a meciului, la sutul lui Voiculet blocat in extremis cu piciorul de Vatca. Replica mediesenilor a venit in minutul 37, cand Cristi Bud i-a furat mingea lui Cardoso in marginea din dreapta a careului, insa, ajuns fata in fata cu Mingote, a sutat pe langa portar si pe langa poarta.

Nici repriza secunda nu a fost mai animata in fata celor doua porti. O noua accidentare in randul mediesenilor a intrerupt iar jocul pentru cateva minute, Markovic parasind si el terenul accidentat.

A trecut un sfert de ora de la startul partii a doua pentru ca o noua ocazie de gol sa-si faca aparitia. Tot gorjenii au fost primii, sutul lui Stromajer fiind retinut insa de Vatca. Dupa cateva minute au trecut si gazarii pe langa gol, executia lui Taher Bawab din lovitura libera ocolind de putin bara din dreapta.

Pandurii a intensificat atacurile in jumatatea adversa, presand insistent in marginea careului advers. Pana la urma, insistenta gazdelor s-a valorificat in minutul 74, cand Jaka Stromajer a deschis scorul intr-o faza in care mingea a trecut prin careu si pe la Grigoras si Lemnaru.

Cu opt minute inainte de expirarea timpului regulamentar Taher Bawab a ratat incredibil golul egalizator, sutul lui din unghi cu stangul trecand peste poarta. Bawab si-a varsat naduful pe un panou publicitar din spatele portii gorjene. Tot iornadianul putea egala pentru Medias in prelungiri, insa Mingote a scos din plonjon sutul din interiorul careului.

Posted on 17/10/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.