Dinamo s-a impus la scor sub Pietricica

Dinamo a castigat cu 5-0 partida din deplasare de la Piatra Neamt, reusind sa inscrie de patru ori in prima repriza in poarta Ceahlaului. Scorul final a fost stabilit in minutul 80 din penalty de Marius Niculae, care a reusit un hattrick in acest meci. Pentru echipa din Stefan cel Mare au mai marcat Marius Alexe si Danciulescu.

De doar cinci minute au avut nevoie dinamovistii pentru a inscrie la Piatra Neamt. La doar 3 grade peste temperatura inghetului, elevii lui Ciobotariu au pornit vijelios in meci, iar in minutul 5 Marius Niculae a deschis scorul cu o lovitura de cap din centrul careului, dupa ce a scapat excelent de la limita offside-ului.

Moldovenii au incercat sa dea replica la faza urmatoare de atac, insa Achim si Constantinescu au trecut milimetric pe langa o pasa excelenta trimisa de Garcia in fata portii. Acelasi Niculae putea sa se distanteze in fruntea clasamentului golgheterilor, insa lovitura sa de cap din minutul 11 a intalnit bara.

Razvan Cazan s-a aflat si el in fata golului egalizator, dupa ce a trimis cu capul la o palma peste transversala. Putin pe langa poarta a tras si marcatorul primului gol in minutul 21. Hristu Chiacu s-a facut si el remarcat la finalizare in minutele urmatoare, in prima faza incercand sa inscrie cu mana, gest pentru care a vazut si galben, pentru ca apoi devierea lui sa fie observata la timp de Balgradean.

Pana la urma, Niculae a dus scorul la 2-0 in minutul 32. Atacantul a primit o pasa excelenta de la Laurentiu Rus in careu, si-a asezat mingea pe dreptul si a tras fara mila la coltul scurt. Din nou a venit sansa nemtenilor sa inscrie, insa Chiacu a mai irosit o ocazie imensa, iar la doua minute distanta Dinamo s-a desprins la 3-0.

Marius Alexe a scapat excelent pe contraatac cu Nohai pe urmele lui, insa portarul Jovic nu a reusit sa-l blocheze pe dinamovist, care a ramas singur cu poarta goala si a inscris. Jovic l-a placat insa dur ca la rugby pe Nohai, lovindu-l in aer cu genunchiul in fata. Fundasul Ceahlaului a ajuns la ambulanta plin de sange cu nasul si arcada sparte.

Pana la pauza, dinamovistii au reusit sa mai puncteze inca o data. A venit randul lui Ionel Danciulescu sa inscrie, veteranul atacant bifand golul cu numarul 200 in Liga 1, dupa ce a reluat inteligent din 7 metri centrarea lui Catalin Munteanu.

Scos din minti de ratarile lui Chiacu, Enache l-a lasat la vestiare dupa pauza, in locul lui fiind trimis in teren Cristinel Gafita. Acesta insa a continuat seria de ocazii imense ale moldovenilor, in minutul 66 sutand total aiurea din doar 7 metri, cu toata poarta in fata.

Dinamovistii n-au mai fortat ca in prima repriza, preferand sa lase posesia moldovenilor dar sa tina jocul cat mai departe de poarta lui Balgradean. Cu toate acestea, cainii lui Ciobotariu au reusit sa mai inscrie inca o data in minutele de final. Marius Niculae a obtinut un penalty si tot el a transformat, trecandu-si astfel in cont hattrick-ul.

Posted on 17/10/2011, in Ceahlaul Piatra Neamt, Dinamo, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Dinamo a jucat un fel de tiki-taka. Mai lent si mai usor de contracarat decat al catalanilor. Pietrenii au jucat frumos in camp dar au suferit in aparare, unde au jucat cu doar trei fundasi si de multe ori nici aia nu se aflau in fata portarului Iovici. O victorie usoara, la care gazdele au contribuit din plin, scopul lor fiind doar acela de a marca macar un gol. S-ar putea spune ca a fost si blat, cunoscand relatiile de respect si prietenie dintre Gheorghe Stefan-Pinalty si Dinu Cornel.
    Un sfert de campionat s-a dus si Dinamo e in fata. Categoric. Cat o sa mai reziste. Un examen a pierdut. La Vaslui. Va pierde si la Rapid, Steaua, CFR, Pandurii, Astra? Daca nu, e campioana de pe acum.