U Cluj a invins Brasovul la primul meci oficial in noua casa

Universitatea Cluj a debutat cu victorie la primul meci oficial pe Cluj Arena, dupa ce a invins cu 1-0 pe FC Brasov. Golul a fost marcat de Laurentiu Marinescu in prima repriza, ambele echipe avand mai multe ocazii de a inscrie.

Ambele echipe au inceput foarte prudent meciul, anihilandu-se reciproc pentru un sfert de ora. Abia in minutul 15 a venit prima faza de poarta. Buga a centrat excelent de pe dreapta la Viveiros, acesta a fost blocat in ultima clipa in momentul sutului, mingea sarind cu noroc la Chipciu, al carui sut insa s-a dus alaturi.

Minutul 25 a adus a doua mare ocazie de gol a meciului, tot in contul brasovenilor, de aceasta data in urma unui contraatac fulgerator declansat de Chipciu, care insa a incheiat faza cu un sut pe langa poarta.

Clujenii si-au dat drumul mai greu la jocul ofensiv, prima ocazie de gol avand-o abia in minutul 27, prin Szukala. Insa dupa ce au reusit sa urce tot mai amenintator spre poarta brasoveana, gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 40. Laurentiu Marinescu a creat toata faza golului, mijlocasul recuperand posesia in zona mediana, dupa care a patruns perpendicular pe poarta si l-a invins pe Felgueiras cu un sut din alergare din afara careului.

Elevii lui Ionut Badea puteau intra cu un avantaj mai mare la vestiare daca Szukala, Pacurar si apoi Adrian Cristea n-ar fi ratat sanse importante de a inscrie pana la pauza.

La reluare, brasovenii au pornit ca din pusca, iar in minutul 48 Chipciu s-a aflat din nou in fata golului. Dar Marius Popa s-a opus miraculos la sutul adversarului, mai apoi mingea lovindu-l in mana pe Szukala. Stegarii au sarit cu totii pe arbitrul Dragos Istrate, insa acesta nu a acordat penalty, asa cum doreau brasovenii.

Ionut Badea l-a trimis in teren si pe Tony Nwakaeme, atacantul avand o mare ocazie de gol in minutul 65, cand Felgueiras a intervenit miraculos la sutul lui. Pacurar a trecut apoi pe langa sansa de 2-0 a alb-negrilor.

Presiunea stegarilor a crescut in intensitate odata cu pasul inapoi facut de sepcile rosii spre final de meci. Chipciu a tinut capul de afis pe lista ratangiilor, acesta trecand de inca doua ori la milimetru pe langa golul egalizator in ultimele minute.

Posted on 16/10/2011, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.