Florin Costea a anulat victoria Stelei la Vaslui

FC Vaslui a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Steaua, scor 0-0, un meci extrem de echilibrat, dar fara prea multe ocazii de gol. Steaua a avut un penalty un minutul 7, dar Florin Costea a sutat lamentabil, iar Tatu a avut si el cateva sanse de a inscrie in repriza secunda. Si moldovenii au avut partea lor de ocazii prin Wesley, Adailton si Yero Bello.

Pe un frig aproape de limita inghetului, Steaua a luat un start ca pe gheata la Vaslui. Daca echipa lui Viorel Hizo a dat impresia ca se acomodeaza mai greu cu temperaturile de afara si cu tensiunea jocului, stelistii s-au simtit ca pestele in apa prima jumatate de ora.

Dupa doar sapte minute de la fluierul de start al lui Cristi Balaj, Steaua a beneficiat de un penalty in urma hentului comis de Milanov in careu. Dar Florin Costea si-a batut joc de sansa oferita, dandu-i ocazia lui Cerniauskas sa intervina salvator. Portarul Vasluiului a scos la cateva secunde distanta si un sut al lui Tatu, mentinand tabela neschimbata. La fel a intervenit Cerniauskas si la un nou sut periculos al lui Tatu din minutul 11.

Treptat jocul s-a echilibrat, moldovenii reusinda sa impinga apoi jocul tot mai mult spre poarta ros-albastrilor. Sanmartean si-a dat drumul la scamatorii in banda stanga, in timp ce Adailton presa sufocant pe partea cealalta. Stelistii au rezistat cu stoicism la atacurile in valuri ale moldovenilor fiind salvati de fluierul de final al primei reprize.

Cam dupa acelasi scenariu s-a desfasurat si repriza secunda, cu toate ca Steaua n-a mai reusit startul excelent din prima parte. Jocul a fost mult mai echilibrat, dar la fel de tacticizat si inchis. Desi au ajuns de mai multe ori la poarta adversa, fazele de atac ale celor doua echipe s-au incheiat mai rar cu sut periculos la poarta.

Abia spre final s-a mai animat jocul la cele doua porti. Primii care au dat tonul ocaziilor au fost moldovenii, un sut in diagonala al lui Yero Bello si o lovitura libera executata periculos de Wesley, dand emotii stelistilor. Mai mari emotii a creat insa seria de ocazii ale ros-albastrilor din minutul 77, cand Nikolic, Rusescu si Tatu s-au aflat pe rand in fata deschiderii scorului. In ultimul minut de prelungiri, Sanmartean putea aduce victoria Vasluiului, dar Stanca a parat in extremis sutul mijlocasului.

Posted on 16/10/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Pacat, Vaslui a fost o echipa de batut ieri seara.