FCM a scos doar un punct in deplasarea din Regie

Sportul Studentesc a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu FCM Targu Mures, un meci in care studentii lui Multescu au avut mai multe ocazii de gol si au fost mai activi in atac. Scorul a fost deschis de juniorul Bumba in minutul 3, Sportul egaland in repriza secunda prin Curelea.

FCM Targu Mures nu a avut deloc o misiune usoara in deplasarea din Regie, desi a reusit sa controleze startul de meci si sa deschida si scorul chiar in minutul 3, prin sutul superb al juniorului Claudiu Bumba.

Studentii au echilibrat insa destul de repede jocul si chiar au inceput sa domine de la jumatatea primei reprize, avand mai mult initiativa in ofensiva. Curelea si Ferfelea au provocat emotii aproape de fiecare data cand au ajuns cu mingea la picior in careul advers, Bumba avand si el cateva situatii periculoase la poarta ardelenilor.

Insa pana la pauza scorul nu a mai suferit modificari, chiar daca atat Sportul cat si FCM prin Subotic au semnat cateva ocazii de gol. La reluare, studentii au ramas la fel de motivati sa restabileasca egalitatea si au presat tot mai insistent in jumatatea adversa.

A fost nevoie de un moment de neatentie a apararii oaspetilor si de demarcarea perfecta a lui Curelea din minutul 67, atacantul marcand nestingherit cu capul din centrul careului pentru 1-1. Abia dupa marcarea golului egalizator si-au dat seama ardelenii ca nu e chiar asa usor sa tina piept unei echipe disperata dupa puncte.

Pana la final, s-a jucat pe contre, ambele echipe incercand sa-si impuna ritmul de joc, dar partida a scazut mult ritmul. Oboseala si-a spus cuvantul in ultimele minute, jucatorii pierzandu-si si puterea de concentrare. Doar Curelea a mai semnat doua mari ocazii de a duce Sportul in avantaj, dar a ratat cu seninatate din pozitii ideale.

Posted on 15/10/2011, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.