Continua criza de forma a Otelului. Astra a scos remiza la Galati

Otelul a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, scor 1-1, un meci foarte tacticizat in care cele doua echipe s-au anihilat reciproc. Cele doua goluri au fost inscrise in decurs de 5 minute inainte de pauza.

Meciul a inceput sub semnul prudentei, cele doua echipe nefiind dispuse sa-si asume vreun risc inutil. Abia cand au simtit ca se apropie pauza meciului au inceput cele doua formatii sa acorde mai multa atentie in faza ofensiva si in minutul 40 galatenii au deschis scorul.

Neagu a pasat excelent in fata spre Punosevac, Silviu Lung a iesit mult din poarta in intampinare, dar n-a reusit decat sa trimita mingea in Punosevac, din jucatorul sarb mingea sarind cu noroc in poarta goala. Insa galatenii n-au reusit sa intre in avantaj la vestiare, Astra egaland in prelungirile primei reprize. Bajenaru a centrat din corner de pe dreapta, Punosevac a deviat gresit cu capul mingea pana la Kehinde Fatai, care a impins balonul in plasa de langa bara din stanga.

Otelul putea sa ramana in inferioritate numerica inca din minutul 30 al intalnirii, daca arbitrul Emil Voicu nu s-ar fi aratat ingaduitor la un fault dur comis de Cornel Rapa asupra lui Morais. Jucatorul gazdelor a intrat cu crampoanele pe tibia adversarului, insa a primit doar cartonasul galben pentru gestul lui.

Punosevac putea reusi dubla si, in acelasi timp, sa-si repare greseala de la golul ploiestenilor in minutul 54, cand a fost servit excelent de Rapa, dar a trimis cu capul la cativa centimetri de bara din stanga. O ocazie identica au avut si oaspetii cateva minute mai tarziu, de aceasta data Stratila fiind responsabil cu pasa si Fatai cu lovitura de cap, dar nici Grahovac nu a putut fi invins.

Dorinel Munteanu si-a trimis in teren in repriza secunda artileria grea de pe banca, Paraschiv si Pena fiind aruncati in lupta. Cel din urma a fost aproape de a marca golul victoriei in minutul 81, dar lovitura lui de cap din centrul careului s-a lipit parca de manusile lui Silviu Lung.

Posted on 15/10/2011, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Otelul Galati and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.