Chivulete a facut praf meciul de la Ploiesti

Petrolul a castigat cu 4-1 meciul cu Vointa Sibiu disputat la Ploiesti, o partida stricata total de o prestatie ingrozitoare a arbitrului Chivulete. Acesta a eliminat aiurea doi jucatori ai Vointei, a acordat si un penalty gratuit pentru sibieni, avand mai multe decizii care nu se iau nici in campionatele judetene. Portarul Danalache a oferit faza serii cand s-a intors cu spatele la ultimul penalty al ploiestenilor.

Cu toate ca Petrolul si Vointa trebuiau sa fie principalii actori din meciul de la Ploiesti, Andrei Chivulete a reusit oarecum sa fure lumina reflectoarelor. Sibiul a aratat multa determinare in jocul din deplasare, nefiind intimidata de atmosfera superba din tribune.

Sibienii au trecut destul de usor si peste golul primit in minutul 8 de la Stoimirovic si s-au instalat cu tupeu la carma jocului. Insa avantul le-a fost taiat de o decizie de neinteles a lui Andrei Chivulete, care l-a eliminat pe Ovidiu Bunea, dupa ce Oprita a jucat perfect teatru, prefacandu-se grav accidentat. Bunea insa nu-l atinsese la intrarea prin alunecare.

Degeaba au protestat ardelenii minute in sir. Chivulete nu s-a lasat induplecat, iar in startul reprizei secunde a mai scos inca o data foarte usor cartonasul rosu din buzunar. Tot pentru Vointa Sibiu, de aceasta data portarul Bogdan Miron fiind eliminat aiurea, dupa ce Stoimirovic s-a agatat de el in careu. Bineinteles, s-a dat si penalty pentru Petrolul. Chivulete l-a trimis la vestiare pe portarul oaspetilor, in locul lui intrand intre buturi Danalache. Insa acesta nu s-a putut opune la sutul lui Oprita de la 11 metri si ploiestenii s-au desprins la 2-0.

Cu doi oameni in minus, Vointa a avut totusi taria de caracter sa mai ameninte poarta adversa, Cornel Coman fiind aproape sa reduca din diferenta in minutul 54. Insa patru minute mai tarziu Petrolul a dus scorul la 3-0, acelasi Oprita marcand simplu cu capul din centrarea lui Florentin Dumitru.

Doar doua minute au trecut si Chivulete s-a dat iar in spectacol, acordand penalty pentru sibieni de aceasta data. Un sut violent al lui Dalbea l-a lovit in zona umarului pe Melinte din spate, insa „cavalerul negru” a vazut hent si a indicat punctul cu var. Iulian Popa a profitat de sansa acordata si a mai indulcit amarul colegilor lui, reducand din diferenta.

Chiar daca au avut doi jucatori in plus, ploiestenii nu au aratat mai multe in teren, jucand la fel de prost ca si in prima repriza. Jocul a continuat sub semnul echilibrului la nivelul posesiei, ba chiar cu un plus pentru sibieni la incisivitate.

Minutul 91 a adus insa al treilea penalty al meciului, Komazec fiind impiedicat de Tatar sa ajunga la minge in careu. Chivulete a acordat de aceasta data corect penalty, dar ardelenii erau deja cu nervii la pamant. Pentru cateva momente Vointa a retras echipa de pe teren, insa mai apoi oficialii sibieni si-au trimis jucatorii inapoi in teren sa mai stranga din dinti cateva minute.

Fazele ciudate nu s-au oprit aici. In momentul executiei loviturii de la 11 metri de catre Oprita, Danalache s-a intors cu spatele in semn de protest, iar Chivulete a sarit imediat cu cartonasul galben. Chiar daca Oprita trimisese mingea in plasa, arbitrul a decis ca lovitura sa se repete. Danalache nu s-a opus nici de aceasta data, ramanand nemiscat pe linia portii, scorul ajungand astfel la 4-1 pentru Petrolul intr-un meci execrabil din punctul de vedere al arbitrajului.

Onlinesport: Irina Maxim

Posted on 15/10/2011, in Fotbal, Liga 1, Petrolul Ploiesti, Vointa Sibiu and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.