Romania U21 invinsa clar de Franta

Nationala de tineret a Romaniei a pierdut meciul disputat cu Franta la Piatra Neamt in preliminariile Campionatului European din 2013. Scorul final 0-2 a fost stabilit inca din prima repriza prin dubla lui Riviere.

Desi avea nevoie neaparat de un rezultat pozitiv pentru a mai pastra sanse la Europenele din 2013, trupa lui Sandoi a inceput foarte timid meciul, aratand din start o oarecare teama fata de renumele adversarului. Francezii, de cealalta parte, si-au vazut linistiti de joc, instalandu-se in jumatatea tricolorilor nostri inca din primele minute.

Iar putin dupa primul sfert de ora de joc, Franta a deschis scorul in urma unui contraatac fulgerator in banda dreapta. De aici a pornit pasa decisiva a lui Cabella pentru Riviere, al carui sut din centrul careului l-a luat prin surprindere pe Dinu Moldovan.

Romanii nu au reusit sa dea o replica pe masura, desi au avut cateva minute de presiune in cealalta parte de teren. Tot oaspetii au ramas mai periculosi, Riviere, Caballa sau Mangala dandu-i mari batai de cap portarului nationalei noastre. Acesta a fost invins pentru a doua oara cu trei minute inainte de pauza, tot in urma unui contraatac letal al francezilor, la finalul caruia Riviere si-a trecut in cont dubla.

Romania a iesit cu mai mult curaj de la vestiare si a reusit sa tina jocul echilibrat in primele 20 de minute. S-a jucat timp indelungat pe contre, fara insa ca cele doua porti sa fie serios amenintate. Echilibrul s-a rupt insa din minutul 68, cand Cristinel Gugu a vazut al doilea cartonas galben si a parasit terenul, lasand echipa lui Emil Sandoi in inferioritate numerica.

Daca in efectiv complet nationala noastra n-a reusit sa puna probleme la poarta adversa, cu un om in minus n-avea cum sa fie mai periculoasa. De cealalta parte, francezii au lasat-o si ei mai moale pe final, preferand sa aiba posesia si sa se menajeze, nedorind sa acumuleze oboseala sau sa riste accidentari in fata unei echipe care oricum nu prezenta niciun pericol.

România: D. Moldovan – Beta, Gugu, Rada, Tiganasu (Pleasca ’46) – Anton – Grozav (Enache ’58), Stanciu, C. Matei, Alexe – Tucudean (Maxim ’75). Selectioner: Emil Sandoi.
Franta: Ahamada – Nery, Varane, Mangala, Mavinga – Coquellin, Guilavogui (N’Diaye ’77) – Cabella, Griezmann (Pajot ’58), Sunu – Riviere (Lacazette ’72). Selectioner: Eric Mombaerts.
Cartonase galbene: Tiganasu ’12, Gugu ’19, ’68 / Guilavogui ’19, Cabella ’72.

Posted on 11/10/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.