Victorie fara dubiu a Vasluiului la Mioveni

FC Vaslui s-a impus cu un incontestabil 5-0 in deplasarea de la Mioveni, dubla lui Adailton si hattrick-ul lui Wesley asigurand victoria clara a moldovenilor. Wesley a devenit astfel cel mai prolific jucator strain din istoria campionatului.

Nici zece minute n-a rezistat Mioveniul fara sa primeasca gol de la Vaslui, Wesley Lopes reusind sa deschida scorul inca din minutul 9, cu o lovitura simpla de cap din cativa metri dupa o pasa excelenta de la Sanmartean.

Nicolae Dica a incercat sa dea replica dupa cateva minute, insa a trimis pe langa tinta, pentru ca apoi Adailton si Temwanjera sa rateze golul desprinderii. Dica a mai trecut inca o data pe langa egalare in minutul 22, cand Cerniauskas a intervenit la sacrificiu in fata atacantului. In minutul 26 a venit randul lui Adailton sa iasa iar la rampa, de aceasta data brazilianul reusind sa duca scorul la 2-0 cu o executie fabuloasa din lovitura libera de pe dreapta.

La cateva minute de la startul partii secunde, Adailton a reusit dubla, de aceasta data marcand pentru 3-0 din actiune, in urma unei pase de pe stanga de la Milisavljevic. In minutul 63 si-a trecut si Wesley in cont dubla, golul lui din pasa lui Sanmartean fiind aplaudat in picioare de suporterii din Mioveni.

Gazdele au incercat sa mai scoata ceva din acest meci si au cautat sa inscrie macar golul de onoare, insa Enache (67′) a ratat incredibil la doar doua minute dupa ce a intrat in teren in locul lui Neaga. Faza a dat mai mult curaj jucatorilor de la Mioveni, care au avut cateva minute de presiune sufocanta la poarta adversa, fara sa reuseasca insa sa-l invinga pe Cerniauskas.

Dar Vasluiul si-a revenit repede dupa momentele de odihna si in minutul 78 a dus scorul la 5-0. Adailton l-a lasat pe Wesley sa execute o lovitura libera de la 25 de metri, iar brazilianul se poate spune ca a reusit hattrick-ul, sutul sau din faza fixa fiind deviat in propria poarta de Sandulescu din zid.

Cu golurile inscrise in acest meci, Wesley Lopes devine cel mai bun marcator strain din istoria Ligii 1, detronandu-l pe Sulejman Demollari. Wesley are 39 de goluri marcate de cand a venit in Romania, Demollari avand 36 de goluri inscrise.

Posted on 04/10/2011, in FC Mioveni, FC Vaslui, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. La 5-0 nu incape niciun dubiu ca victoria-i fara dubiu. Deci, sunt de acord.