U Cluj urca in clasament dupa victoria clara de la Medias

Universitatea Cluj a facut un meci mare la Medias, ultimul al sepcilor rosii pe stadionul care le-a fost casa pana acum in acest sezon. Partida a fost aproape in totalitate la discretia clujenilor, tabela aratand la final un halucinant 2-5 de partea Universitatii. Hattrick-ul lui Adrian Cristea, golurile marcate de Marinescu si Tony Nwakaeme au contribuit la victoria clujenilor, cele doua goluri ale Mediasului fiind marcate de Bud si Hoban.

Ultimul meci din acest sezon al Universitatii Cluj la Medias a fost tocmai impotriva Gazului Metan, pana acum de la inceputul campionatului cele doua echipe impartindu-si terenul de la Medias.

Chiar daca in aceasta partida Gazul a fost echipa gazda si Universitatea echipa oaspete, jocul din teren a aratat o situatie oarecum inversa. Clujenii s-au simtit ca acasa si au tratat intalnirea cu mult interes pentru atac, iar in minutul 5 Universitatea conducea deja cu 1-0 dupa ce Adrian Cristea a deschis scorul.

Mediesenii s-au simtit parca stingheri chiar la ei acasa, n-au dat semne ca pot face fata tavalugului sepcilor rosii iar in minutul 13 Adrian Cristea a punctat din nou, tot in urma unei patrunderi in banda stanga. Hoban putea reduce din diferenta un minut mai tarziu, insa a ratat de putin cadrul portii adverse la prima ocazie mare de gol a gazarilor. L-a imitat ulterior si Cristi Bud, pentru ca in minutul 19 Universitatea sa dea lovitura din nou.

De aceasta data Laurentiu Marinescu a fost cel care a inscris, ducand scorul al 3-0 in urma unei actiuni personale in lateral stanga. Era doar minutul 19 si Universitatea dadea impresia ca joaca impotriva unor amatori. Abia de la jumatatea primei reprize s-au trezit la realitate si elevii lui Pustai, Cristi Bud reusind sa reduca din diferenta in minutul 34.

Mai echilibrata a parut sa inceapa si repriza secunda, prima ocazie de gol apartinand clujenilor, prin Tony Nwakaeme, pentru ca a doua ocazie sa apartina gazdelor, prin Ciprian Petre. Mediesenii au cazut insa inexplicabil din nou si nu au fost iertati, in minutul 63 Tony trecandu-si si el numele pe lista marcatorilor in urma unui contraatac.

Atacantul nigerian a fost cel care l-a lansat exceptional pe Adrian Cristea un sfert de ora mai tarziu, „Printul” trecandu-si in cont si hattrick-ul dupa ce l-a lasat pe drum pe portarul Plesca in careu. Pana la final elevii lui Ionut Badea au mai trecut de cateva ori pe langa golul de set, insa cei care au inscris au fost mediesenii. In primul minut de prelungiri Hoban a mai indulcit amarul gazdelor cu un gol inscris direct din lovitura libera, pentru un 2-5 de poveste.

Posted on 02/10/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, U Cluj and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.