Rapid castiga cu emotii la Sibiu

Rapid s-a impus cu mare dificultate la Sibiu, invingand pe Vointa cu 1-0 din penalty-ul executat de Ciprian Deac. Meciul a fost controlat mai mult de sibieni, care si-au creat cateva ocazii importante de a inscrie golul egalizator in repriza secunda. Cornel Coman chiar a trimis mingea in plasa insa arbitrul a anulat golul pe motiv de offside.

De 12 minute a avut nevoie Rapidul pentru a deschide scorul la Sibiu dar si de decizia lui Istvan Kovacs de a acorda penalty, dupa ce Mihai Roman a cazut in careul advers in duel cu Bunea. Ciprian Deac a executat cu siguranta in stanga de la punctul cu var si a dus Rapidul in avantaj.

Sibienii puteau restabili egalitatea prin Dalbea, al carui sut puternic din lovitura libera in minutul 29 a fost vazut in ultima clipa de Dani Coman, portarul giulestenilor respingand in extremid de langa bara din dreapta lui. Deac a ratat sansa de a face dubla la nici zece minute distanta, reluand din prima pe langa poarta o centrare sutata a lui Mihai Roman.

Minutele de final ale primei reprize au fost controlate de sibieni, aflati in cautarea egalarii. A fost aproape de asta Iulian Popa in minutul 45 intr-o faza in care sibienii au cerut mai intai penalty dupa ce Cornel Coman a cazut in careul advers in duel cu Marcos Antonio. Mingea a ajuns pana la urma la Popa, acesta l-a driblat frumos pe Alexa si a tras la coltul scurt, insa portarul giulestenilor a fost la post.

Oboseala acumulata de giulesteni dupa meciul cu Eindhoven din Europa League s-a resimtit in jocul Rapidului de la Sibiu, Vointa fiind mult mai activa in repriza secunda. Cornel Coman Bunea si Dalbea au amenintat poarta giulestenilor, pentru ca in minutul 71 Coman sa reuseasca chiar sa trimita mingea in plasa. Insa arbitrul nu a validat golul din cauza unei semnalizari discutabile de la margine a unei pozitii de offside.

In ultimul minut regulamentar de joc Vointa s-a aflat din nou in fata golului egalizator, insa o centrare de pe stanga care-l cauta pe Martinescu a fost deviata usor din centrul careului, mingea trecand milimetric pe langa bara din dreapta.

In urma acestei victorii, Rapid urca pe locul 3, cu acelasi numar de puncte ca Universitatea Cluj aflata pe locul 2 si la patru puncte de liderul Dinamo.

Posted on 02/10/2011, in Fotbal, Liga 1, Rapid, Vointa Sibiu and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.