Petrolul, egala CFR-ului in Gruia

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1,  partida de pe teren propriu cu Petrolul Ploiesti, una foarte disputata si plina de evenimente. Petrolul a deschis scorul prin Borza in prima repriza,in urma unui penalty, CFR egaland in a doua repriza prin De Zerbi. CFR a fost privata de un penalty dupa ce Sipovic a comis un hent in careu.

Jocul Petrolului a aratat ca principalul gand al echipei antrenata de Valeriu Rachita a fost acela sa nu primeasca gol. Asta stiind ca CFR joaca ofensiv mai ales pe teren propriu, astfel ca petrolistii au avut ca misiune primordiala blocarea spatiilor de patrundere spre poarta lui Zimmermann. Indeplinindu-si cu succes norma in primul sfert de ora, ploiestenii au prins mai mult curaj pe atac, iar in minutul 18 au obtinut un penalty dupa ce Peralta a preluat cu mana o minge in careu.

Borza si-a asumat sansa executarii loviturii de pedeapsa, insa golul a venit abia la al doilea sut. Prima data Borza a sutat slab in dreapta, Beto a respins tot la el si al doilea sut la coltul din stanga a adus deschiderea scorului.

Vazandu-se la conducere, oaspetii au prins tot mai mult curaj si in minutul 23 s-au aflat de doua ori in aceeasi faza in fata desprinderii. Mai intai un corner executat de pe dreapta a fost deviat total aiurea de Weldon, Beto a scos senzational de pe linia portii, doar pana la Vali Negru, al carui sut in diagonala s-a plimbat pe linia portii trecand milimetric pe langa bara din stanga.

Petrolul nu a pastrat jocul de posesie si presiune in jumatatea adversa si s-a retras inexplicabil in aparare, oferind astfel sansa clujenilor sa domine copios. Lovitura de cap a lui Cadu (26′) si cea a lui Nuno Diogo (30′) sau ocaziile in serie ale lui Sougou (31′) au putut aduce egalarea pentru CFR, insa Zimmermann nu a putut fi invins.

In minutul 32 clujenii au sarit in aer, atat in tribune si pe marginea terenului, cat si in tribune, dupa ce Ovidiu Hategan nu a acordat penalty pentru CFR la un hent al lui Sipovic in careu, jucatorul oaspetilor preluand mingea in brate la doar cativa metri de „cavalerul negru”.

Ardelenii au pastrat persiunea sufocanta in jumatatea adversa si in repriza secunda, Ronny fiind aproape de gol in minutul 51 cand n-a nimerit cadrul portii din interiorul careului mic al oaspetilor. Trei minute mai tarziu a venit randul ploiestenilor sa rateze incredibil, lovitura de cap a lui Oprita trecand la o palma de poarta, in timp ce Beto era simplu spectator. Dupa alte doua minute Bastos a trimis mingea in plasa portii lui Zimmermann, dar nu inainte ca Ronny sa joace mingea cu mana.

Vazand ca elevii sai nu se descurca la finalizare, Jorge Costa l-a aruncat in lupta in minutul 56 pe Roberto De Zerbi, iar italianul nu a inselat increderea antrenorului sau si a restabilit egalitatea trei minute mai tarziu dupa o faza creata de Weldon. In minutul 67 De Zerbi putea reusi dubla, insa sutul lui de la peste 25 de metri a ocolit de putin poarta.

Posted on 02/10/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Petrolul Ploiesti and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.