Ilie Stan a debutat cu victorie la Steaua contra campioanei

Steaua a a castiat in prelungiri cu 2-1, partida disputata la Buzau cu Otelul Galati, reusind sa intoarca scorul dupa ce Punosevac a marcat pentru galateni in minutul 15. Nikolic (61′) din penalty si Florin Costea in prelungiri au inscris cele doua goluri  care au adus victoria Stelei la primul meci al lui Ilie Stan la conducerea echipei.

Steaua a inceput meciul in jumatatea adversa, Bourceanu expediind primul sut la poarta al meciului in al doilea minut de joc, insa prima ocazie reala de gol a venit in minutul 11, cand sutul puternic al lui Giurgiu a fost deviat si Stanca a scos de pe cadrul portii cu mari emotii.

Patru minute mai tarziu, un nou sut deviat a adus deschiderea scorului. De aceasta data Stanca a fost pacalit de traiectoria balonului si a fost nevoit sa se recunoasca invins, dupa ce Punosevac a deviat norocos cu calcaiul un sut in forta al lui Viglianti.

Desi Steaua trebuia sa se napusteasca spre poarta adversa, meciul a continuat cu o posesie echilibrata si un joc foarte inchis prestat de cele doua echipe. Acestea s-au anihilat perfect la mijlocul terenului si au permis de putine ori ca mingea sa ajunga periculos la cele doua porti.

Tibi Balan a ratat de putin intalnirea cu mingea in minutul 38 in fata portii adverse, iar foarfeca spectaculoasa a lui Tibi Balan din minutul 42 a trecut pe langa bara din stanga, acestea fiind singurele faze de poarta care si-au mai facut aparitia pana la pauza.

La reluare, Steaua s-a instalat cu aproape toata echipa in preajma careului advers, insa presingul steril al ros-albastrilor nu a produs deloc emotii la poarta lui Grahovac timp de un sfert de ora. In minutul 60 insa o patrundere a lui Cristi Tanase a dus la un penalty pentru Steaua, dupa ce mijlocasul stelist a cazut in careu in duel cu Skubic. Nikolic a executat cu siguranta de la punctul cu var si a restabilit egalitatea.

Viglianti putea duce Otelul din nou in avantaj in minutul 73, cand lovitura sa de cap a trecut aproape de poarta, pentru ca dupa cateva minute Punosevac sa salte mingea peste Stanca dar nu si pe cadrul portii. Minutul 81 a adus insa cea mai mare ratare a meciului, la un sut lobat al lui Tatu peste Grahovac, mingea fiind scoasa fabulos de pe linia portii de Sergiu Costin.

Pana la urma, golul victoriei a venit in al treilea minut de prelungiri, cand Florin Costea a marcat primul sau gol in tricoul ros-albastrilor si a adus toate cele trei puncte pentru Steaua la primul meci oficial al lui Ilie Stan pe banca tehnica.

Posted on 02/10/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Steaua and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Un penalty usor acordat dar pe buna dreptate. Tanase a fost tras de tricou in careul de 16m si stopat astfel dintr-o incursiune al carui final in mod sigur nu s-ar fi incheiat cu gol. Dar a fost penalty. Ce nu intelege Dorinel?