Dinamo se distanteaza in pozitia de lider

Dinamo a castigat cu 2-0 partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, un meci mai greu decat o arata scorul pentru liderul clasamentului. Dinamo a deschis scorul in finalul primei reprize prin Danciulescu, scorul final fiind stabilit in prelungiri de Bakaj.

Dinamo parea sa aiba un meci usor in fata lanternei rosii, Concordia Chiajna venind in Stefan cel Mare ca victima sigura. Insa oaspetii nu s-au lasat deloc usor si, chiar daca au fost dominati, au reusit sa limiteze atacurile la poarta lui Gospodinov. De cealalta parte, nici Dinamo nu a aratat ca isi doreste mai multe in aceasta partida, actiunile ofensive ale cainilor rosii fiind de cele mai multe ori lipsite de vlaga.

Cu toate acestea, Dinamo s-a dovedit mai buna, diferenta de valoare fiind vizibila inca din primele minute. In minutul 4, dinamovistii au solicitat un penalty, dupa ce sutul lui Laurentiu Rus l-a lovit in mana in careu pe Alin Stoica, insa Paul Unimatan a considerat ca nu a existat intentie si astfel nici motiv pentru a acorda lovitura de pedeapsa.

Jocul a continuat cu Dinamo la conducerea ostilitatilor, dar fara ca formtia alb-rosilor sa ameninte prea mult in mod concret poarta adversa. In minutul 26 a venit randul oaspetilor sa acuze o decizie a arbitrului, problema fiind de aceasta data faptul ca Dragos Grigore a primit doar un cartonas galben la o lovitura cu cotul in duel aerian la Baltoi. Jucatorul Concordiei s-a ales cu capul spart, insa centralul partidei nu a fost prea impresionat de sangerarea jucatorului.

Acelasi Baltoi l-a pus la grea incercare pe Balgradean in minutul 38, sutul sau cu dreptul in diagonala fiind scos din plonjon de portarul dinamovist. Pana la urma, scorul a fost deschis cu 5 minute inainte de pauza de Ionel Danciulescu, care s-a desprins excelent din marcaj si a reluat imparabil cu capul din careu.

Cosmin Moti a fost principala arma a dinamovistilor la fazele fixe, fundasul aparandu de multe ori periculos in fata portii adverse la centrarile din corner sau lovitura libera. Asa a fost si in minutul 50, cand Moti a ratat de putin cadrul portii si golul desprinderii.

Laurentiu Dinita l-a aruncat in lupta in repriza secunda si pe Adrian Mihalcea, fostul dinamovist fiind de cateva ori in fata unui gol egalizator. Insa Balgradean s-a descurcat bine la suturi, desi pe unele centrari a iesit total neinspirat.

Scorul final a fost stabilit in ultimul minut de prelungiri de Elis Bakaj, albanezul marcand pentru 2-1 cu un sut frumos la vinclu din marginea careului.

Posted on 02/10/2011, in Concordia Chiajna, Dinamo, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.