Steaua s-a poticnit in fata celui mai usor adversar din grupa

Steaua a scos doar o remiza in deplasarea din Cipru cu AEK Larnaca, acesta fiind al doilea rezultat de egalitate al ros-albastrilos in Liga Europa. Scorul a fost deschis de ciprioti in minutul 59, Mihai Costea reusind sa egaleze dupa doar 6 minute. Brandan a fost eliminat in minutul 82 si a anulat sansele Stelei de a obtine o victorie in acest meci.

In fata celui mai facil adversar din grupa, Steaua a inceput meciul doar cu gandul la victorie, din primele minute ale intalnirii luand cu asalt jumatatea adversa. Mihai Costea (2′) si Leandro Tatu (7′) au expediat primele suturi mai periculoase spre poarta adversa, replica cipriotilor venind in minutu 20 la sutul peste poarta al lui Priso.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 27, in urma unui corner al Stelei executat scurt de pe stanga. Mingea a ajuns la Tanase, acesta a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Brandan, insa Fortin a scos incredibil de sub transversala.

Finalul primei parti a meciului a adus o avalansa de ocazii la ambele porti. Mai intai Prepelita a sutat putin pe langa coltul scurt dupa ce a fost servit ca la manual de Brandan, pentru ca dupa cateva secunde Stanca sa respinga salvator sutul lui Priso. In acelasi minut 45 Mihai Costea a fost si el blocat in ultima clipa de portarul de la AEK Larnaca.

In aceeasi formula a inceput Rony Levy si repriza secunda, Tatu si Brandan fiind cei mai activi in ofensiva dintre stelisti. Ros-albastrii au avut un start la fel de bun de repriza, insa cei care au ajuns sa puncteze au fost cipriotii, in minutul 59. Priso a pasat excelent de pe dreapta pentru Mrdakovic in fata portii, iar acesta a reusit sa suteze fenomenal de langa Iliev, desi era cazut deja la pamant.

Steaua a resimtit in plin golul primit si a declansat imediat atacurile disperate la poarta adversa. Iar in minutul 61 Prepelita a fost aproape de egalare, dupa un corner executat de Brandan, insa a reluat cu capul pe langa poarta din doar 8 metri.

Patru minute mai tarziu, elevii lui Rony Levy au reusit sa egaleze, dupa o degajare gresita a gazdelor. Mingea s-a lovit de Bourceanu, acesta a scapat impreuna cu Mihai Costea impotriva a doar doi adversari, iar atacantul a inscris pentru 1-1 cu un sut pe jos in diagonala. In acelasi minut 65 Mrdakovic a fost aproape sa reuseasca dubla, cam din aceeasi pozitie, insa de aceasta data a trimis pe langa poarta lui Stanca.

Stelistii au reluat atacurile, in speranta ca vor reusi sa dea lovitura pe final, insa Brandan a sters in doar trei minute sperantele ros-albastrilor. Doua intrari periculoase asupra adversarilor i-au adus mijlocasului stelist doua cartonase galbene in decurs de trei minute, si Brandan a parasit terenul de joc inca din minutul 82. Cu un om in minus, Steaua nu a mai reusit nimic pana la final, fiind nevoita sa se multumeasca cu a doua remiza in grupele Europa League.

Posted on 29/09/2011, in Europa League, Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. S-a poticnit, dar cu un antrenor prost ca Levy si cu un manager idiot ca Meme pe banca. Daca ar avea bun simt, Meme si-ar da demisie. Oricum ce mai e el pe la Steaua, nu se mai potriveste cu ingamfarea lui. Cu Ilie Stan va fi altceva.