Bawab si Plesca, eroi la Medias

Gaz Metan Medias a castigat cu 2-1 partida de pe teren propriu cu FCM Targu Mures, un meci frumos in prima repriza, dar tensionat in cea de-a doua. Ambele goluri ale mediesenilor au fost marcate de Taher Bawab, cel de-al doilea gol fiind inscris dupa o mica pozitie de offside. FCM a fost privata de un penalty in minutul 33 si a ramas in inferioritate numerica in minutul 51, dupa ce Paduretu a fost eliminat, fiid aproape de egalare in prelungiri, cand insa doar Bumba a redus din diferenta.

Mediesenii au deschis scorul inca  din minutul 6 al intalnirii, dupa ce Bawab a primit o pasa excelenta de la Markovic la limita offside-ului, a ramas singur cu Albut, pe care l-a lobat perfect cu stangul din careu. Robert Ilyes putea restabili egalitatea dupa alte 6 minute de joc pe contre, insa sutul lui din marginea careului a fost parat excelent de Plesca.

Cavalli a scapat singur cu portarul Mediasului in minutul 14, insa de la margine s-a ridicat fanionul, italianul fiind cu un cap inaintea lui Trtovac. Plesca a scapat din nou cu fata curata la sutul lui Subotic, un minut mai tarziu, pentru ca in minutul 29 Paduretu sa reia spectaculos din foarfeca laterala, dar peste poarta. Subotic si-a scos din nou colegii din minti in minutul 31, can a ratat incredibil din doar 7 metri.

Dupa doua minute FCM-ul trebuia sa beneficieze de un penalty, insa arbitrul Viorel Cojocaru a considerat duel umar la umar, impactul dintre Markovic si Jamal in careul gazdelor, cand fundasul Mediasului si-a bruscat adversarul.

O noua decizie controversata si la limita a brigazii de arbitri a fost cea din minutul 39, cand Bawab a bifat dubla. Oaspetii au acuzat un offside la Bawab, insa acesta si-a continuat preluarea si a inscris pentru 2-0.

Startul reprizei secunde a fost unul tensionat, iar in minutul 51 echipa lui Ioan Ovidiu Sabau a ramas in inferioritate numerica dupa ce Paduretu a fost eliminat. Acesta il faultase continuu pe Trtovac din spate, jucatorul gazdelor s-a facut ca-i da o palma, insa a fost apoi lovit usor cu capul in gura de Paduretu, motiv pentru care arbitrul i-a acordat cartonasul rosu.

Desi a avut superioritate numerica si avantajul moral al celor doua goluri reusite in prima repriza, Mediasul lui Cristi Pustai nu a mai reusit sa pericliteze poarta adversa la fel de mult ca in prima jumatate a meciului. Abia in ultimele minute Bawab si Dan Roman au reusit sa creeze panica la poarta adversa, Albut reusind sa pareze si scarita iordanianului dar si sutul lui Roman dupa cateva secunde.

Muresenii nu au renuntat sa creada in sansa lor si in prelungiri au fost aproape de egalare. Sergiu Bus a redus din diferenta in urma unui contraatac la finalul caruia l-a invins pe Plesca printr-un sut in diagonala, Claudiu Bumba fiind aproape sa-l imite, insa sutul la coltul scurt a fost parat miraculos de Plesca.

Posted on 26/09/2011, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1 and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.