Astra a luat toate punctele la Targu Jiu

Pandurii Targu Jiu a pierdut oarecum nedrept meciul de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, scor 1-2, o partida cu mult peste media campionatului in ceea ce priveste spectacolul si fotbalul jucat pe teren. Astra a deschis scorul prin Fatai in primele minute, Pandurii a egalat pana la pauza prin Lemnaru, insa ploiestenii au castigat datorita golului marcat de Bruno Miguel pe final.

Astra lui Sumudica a pornit ca din pusca in meciul de la Targu Jiu, iar in minutul 4 ploiestenii au reusit sa deschida scorul prin Kehinde Fatai, in urma unei faze spectaculoase. Stratila a centrat exceptional de pe dreapta. Seto Takayuki a trimis cu capul in transversala din cativa metri, mingea a sarit din bara la Fatai, care a reluat din 7 metri elegant in plasa.

La doar cinci minute distanta, acelasi Stratila a mai gasit o centrare de manual din lateral dreapta, l-a servit la perfectie pe Udoji, insa lovitura acestuia de cap a fost parata de aceasta data de Mingote.

Dupa un prim sfert de ora controlat de ploiesteni, jocul s-a transformat datorita trezirii bruste a elevilor lui Grigoras. Gorjenii au luat cu asalt careul advers, unde Vranjes si Chiriches au tras primele semnale de alarma. Pana la urma egalarea a venit de la Lemnaru, in minutul 20, atacantul reusind sa inscrie dupa ce a avut un prim sut blocat, dar s-a ridicat mai repede decat adversarii de pe jos si a sutat din careul mic fara mila.

Nistor si apoi tot Lemnaru au trecut pe langa al doilea gol al gazdelor, pentru ca in minutul 31 Vranjes sa trimita mingea in transversala dupa o centrare din corner, apoi Lemnaru ratand din doar 5 metri.

La fel de bine au inceput ploiestenii si repriza secunda, Fatai fiind aproape de a inscrie in minutul 54, insa Mingote a parat senzational in lateral torpila adversarului. Nistor a dat replica in minutul 58 cu un sut putin pe langa vinclu, pentru ca Stratila sa-i incerce reflexele lui Mingote cateva minute mai tarziu.

Cu un sfert de ora inainte de final ploiestenii in frunte cu Sumudica au cerut o eliminare in tabara adversa, dupa ce Viera l-a faultat pe Fatai in pozitie de ultim aparator, insa Dragos Istrate s-a aratat ingaduitor si a acordat doar galben.

Sumudica nu s-a multumit doar cu o remiza, desi ploiestenii au inceput vizibil sa traga de timp, iar in minutul 85 Astra a trecut din nou la conducere pe tabela. Mihalache a centrat cu efect din faza fixa de pe stanga, Bruno Miguel a aparut excelent in fata portii si a trimis cu capul cu pamantul pe langa Mingote. Cateva minute mai tarziu, Voiculet a avut golul egalarii in varful bocancului, insa a trimis in bara din dreapta din centrul careului.

Posted on 26/09/2011, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.