Dubla Wesley si Vasluiul invinge Sibiul

FC Vaslui a castigat cu 2-0 partida de pe teren propriu cu Vointa Sibiu, ambele goluri ale moldovenilor fiind marcate de Wesley Lopes, cate unul in fiecare repriza. Moldovenii au avut si o bara in prima repriza prin Temwanjera.

Vointa s-a dus la Vaslui cu un singur gand: sa nu piarda, ceea ce implica sa nu primeasca gol. Sibienii au reusit sa tina Vasluiul departe de poarta lui Miron, apararea bine organizata a ardelenilor inchizand bine spatiile de patrundere ale moldovenilor.

Cu toate acestea, Wesley si compania au izbutit de cateva ori sa sparga zidul defensiv al oaspetilor, iar in minutul 23 Temwanjera a fost extrem de aproape sa inscrie, insa mingea trimisa de el din cativa metri a intalnit bara din stanga. Yero Bello a fost si el aproape de gol cateva minute mai tarziu, dar deschiderea scorului a venit de la Wesley in minutul 35. Brazilianul s-a trezit cu mingea la picior, dupa ce sibienii au balbait o centrare din corner, si a inscris simplu din careul mic.

La fel de aglomerata a fost apararea Vointei si in partea secunda. Moldovenii au presat permanent in cautarea culoarelor spre poarta adversa, insa in rare ocazii au si ajuns langa tinta. Iar in minutul 56 sansa le-a suras elevilor lui Hizo, insa Temwanjera a irosit iar o ocazie uriasa. Acesta a fost servit excelent de Adailton, dar a trimis pe langa coltul lung din pozitie ideala.

Alte doua ocazii ale vasluienilor i-au avut in prim-plan pe Adailton si Paul Papp. La sutul primului a intervenit salvator portarul Miron in minutul 69, pentru ca foarfeca spectaculoasa a lui Papp de dupa cateva minute sa treaca peste poarta. Scorul final a fost stabilit in minutul 87, de acelasi Wesley Lopes care a inscris cu calcaiul, ca un veritabil brazilian, dupa ce a primit o pasa ideala de la Temwanjera.

FC Vaslui: Cerniauskas – Ad. Gheorghiu, Papp, Farkas, Milisavljevici – R. Costin (Zmeu ’65), Pavlovici – Adailton (Buhaescu ’82), Wesley (Balaur ’90+2), Yerro Bello – Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo.

Vointa Sibiu: Miron – Maghici (Burlacu ’79), Forika, N. Grigore, Tânc, Tatar – I. Matei, Dâlbea, Bunea, Nicola (Antohi ’71) – Martinescu (Negut ’69). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonase galbene: Milisavljevici ’65 / N. Grigore ’40, Tânc ’77, Dâlbea ’88.

Arbitri: Emil Voicu (central) – Catalin Savu, Bogdan Gheorghe (asistenti) – Cristian Sava (rezerva).

Posted on 25/09/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Vointa Sibiu and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.