Dinamo a spulberat Petrolul la inaugurarea oficiala a OZN Arena

Petrolul Ploiesti a cedat categoric pe teren propriu in fata lui Dinamo, primind cinci goluri la primul meci oficial pe noua arena Ilie Oana. Cosmin Moti, Djakaridja Kone, Danciulescu si de doua ori Marius Niculae au inscris pentru Dinamo, golul de onoare al Petrolului fiind inscris de Nicolae Mitea.

Cainii lui Ciobotariu n-au fost intimidati de cele 13.000 de suporteri din tribunele lui Ilie Oana, trimbuna ploiesteana aflata la primul meci oficial de la inaugurare. Chiar daca Petrolul spera ca atmosfera senzationala din tribune sa inmoaie picioarele dinamovistilor, acestia si-au vazut linistiti de planul pregatit la vestiare, iar in minutul 10 conduceau deja pe tabela prin golul lui Moti.

Dupa alte 10 minute de presing al oaspetilor, Dinamo putea sa-si mareasca avantajul, insa Luchin si-a batut joc de o centrare a lui Catalin Munteanu, trimitand din pozitie ideala peste poarta. Daca nu s-a putut cu capul, Danciulescu a incercat din foarfeca in minutul 24, dar nici el nu a prins cadrul portii. Bakaj putea face si el 2-0 in minutul 31 insa a ratat complet sutul de langa bara din stanga, dupa ce a fost servit perfect de pe dreapta.

Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca Dinamo sa reuseasca al doilea gol. Faza nu anunta mare lucru, o minge trimisa in adancime la inaltime fiind in teorie prada usoara pentru Zendeli. Dar portarul Petrolului a iesit total aiurea dintre buturi in intampinare, Djakaridja Kone s-a dovedit mai inspirat si a reluat mingea cu capul peste Zendeli in plasa.

Pauza a adus doua modificari in formatia lui Valeriu Rachita, antrenorul Petrolului fiind scos din minti de jocul slab al elevilor lui din prima repriza. Mihai Roman si Bogdan Apostu au fost trimisi in lupta, jocul petrolistilor prinzand mai multa viata in startul reprizei secunde. Ploiestenii au reusit in cateva minute mai multe suturi la poarta decat au reusit in toata prima repriza, dar nici dinamovistii n-au stat degeaba Catalin Munteanu si apoi Bakaj trecand pe rand pe langa 3-0.

A fost nevoie de torpila lui Danciulescu din minutul 80 pentru ca soarta meciului sa fie definitiv decisa. Atacantul dinamovist a expediat o adevarata bomba din marginea careului si l-a lasat fara replica pe Zendeli. Sperantele ploiestenilor au fost reaprinse pentru scurt timp de Nicolae Mitea, care a redus din diferenta in minutul 81, insa Marius Niculae a refacut dupa doar doua minute diferenta de trei goluri. Pofta atacantului dinamovist pentru goluri s-a deschis si in minutul 85 Niculae a dus scorul la 5-1, facandu-i pe suporterii ploiesteni sa plece dezamagiti de la stadion inainte de finalul partidei.

Petrolul: Zendeli – Straut, Melinte, Barbu, P. Stoica – Enescu (Roman ’46), Fl Dumitru – Oprita, Negru, Borza (Mitea ’76) – Komazek (Apostu ’46). Antrenor: Valeriu Rachita

Dinamo: Balgradean – Luchin, Scarlatache, Moti, Diabate – Rus, Kone, Munteanu (Patrascu ’89), Bakaj (Alexe ’70) – M. Niculae (Tucudean ’86), Danciulescu. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonase galbene: Barbu ’37, Oprita ’71 / Luchin ’41, Scarlatache ’57, C. Munteanu ’58

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Sebastian Stoianov, Florin Paunescu (asistenti) – Dragos Teodor (rezerva)

Posted on 25/09/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Petrolul Ploiesti and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.