Duelul feroviarelor s-a incheiat nedecis

Rapid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu CFR Cluj, un meci tensionat, inchis si foarte tacticizat. Mihai Roman a deschis scorul pentru giulesteni in prima repriza, Weldon restabilind egalitatea pentru clujeni in repriza secunda.

Dupa un prim sfert de ora de joc inchis, tacticizat la extrem de ambele parti, aspectul meciului s-a transformat radical in minutul 15, cand Sougou a fost aproape sa deschida scorul insa a trimis cu capul in bara din stanga. Gandindu-se cu amaraciune la marea ratare a colegului lor din ofensiva, clujenii au neglijat faza defensiva la reluarea jocului, iar rapidistii au profitat din plin. Elevii lui Razvan Lucescu au ajuns repede la poarta adversa si la nici un minut de la marea ratarea a lui Sougou, Mihai Roman a deschis scorul cu n sut puternic din centrul careului.

Desi parea ca jocul s-a deschis si cele doua echipe vor iesi mai mult la joc, meciul a revenit la starea initiala din primele minute. Giulestenii au reusit sa inchida excelent spatiile spre propria poarta, n-au permis clujenilor sa construiasca si nici n-au riscat vreu pas gresit la mijlocul terenului, in timp ce clujenii au presat in permanenta, dar steril.

In startul reprizei secunde giulestenii au incercat sa puncteze din nou, Teixeira fiind aproape de a marca cu un sut surprinzator de la 25 de metri. Insa Beto s-a conectat rapid la tensiunea meciului la iesirea de la vestiare si a respins in extremis de langa bara. La 10 minute distanta CFR Cluj a restabilit egalitatea, dupa o faza superba creata de ardeleni. Weldon a combinat cu Sougou in dreapta careului, a reprimit in fata portii si si-a scos adversarul din joc cu o pirueta spectaculoasa, sutand apoi din 7 metri sub transversala.

Un sut puternic de la 18 metri expediat de Daniel Pancu in minutul 67 putea duce echipa din Giulesti din nou in avantaj, insa Beto a fost la post si a scos de la coltul scurt. Nicolae Grigore putea inchide si el meciul in minutul 87, cu un sut puternic si plasat din 15 metri, insa Beto si-a scos iar in evidenta reflexele.

Posted on 24/09/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Rapid, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.