Victorie rasunatoare a Vasluiului in fata liderului Dinamo

FC Vaslui a castigat cu 3-1 partida de pe teren propriu cu Dinamo, un meci incendiar cu multe goluri, ocazii si faze spectaculoase. Dinamo a deschis scorul prin Dorel Stoica, insa vasluienii au egalat imediat prin Temwanjera. Wesley Lopes a dus Vasluiul in avantaj pana la pauza, scorul final fiind stabilit in repriza secunda de magicianul Sanmartean. Ambele echipe au fost private de cate un penalty, Dinamo in prima repriza, iar Vasluiul in partea a doua.

Intr-o atmosfera incendiara Vasluiul a primit vizita liderului Dinamo, pentru un meci care s-a jucat cu casa inchisa. Cei peste 8.000 de spectatori au avut ce vedea. In teren, jocul s-a desfasurat in viteza, cu actiuni ofensive rapide in ambele jumatati, dar si cu ocazii numeroase la cele doua porti.

Mai bine au intrat in meci dinamovistii, Laurentiu Rus in postul de inlocuitor al lui Gabi Torje facandu-si foarte bine treaba. Din banda sa dreapta au pornit principalele ocazii ale cainilor, prima faza fiind chiar la cateva secunde de la startul meciului, cand dinamovistii au cerut penalty. Marius Niculae a patruns in careul advers in duel cu Farkas si a cazut pe gazon, insa Robert Dumitru a lasat jocul sa continue, considerand probabil faza un duel umar la umar.

Abia spre jumatatea primei reprize au reusit moldovenii sa echilibreze jocul si sa apara tot mai amenintator la poarta adversa. Intrarea lui Raul Costin in locul lui Gerlem a accelerat si mai mult jocul vasluienilor. Disputa echilibrata a facut ca meciul sa ofere un nivel fotbalistic mult peste media campionatului.

A fost nevoie de deschiderea scorului pentru ca jocul sa capete si mai multa culoare. Iar primul gol a picat abia in minutul 41, cand Dorel Stoica a marcat primul sau gol in tricoul alb-rosu din pasa lui Laurentiu Rus. Liviu Ciobotariu inca se manifesta bucuros pe marginea terenului pentru deschiderea scorului, cand Adailton l-a servit perfect pe Temwanjera in careu, iar acesta a sters scurt zambetele de pe fata dinamovistilor restabilind egalitatea.

Cu un minut inainte de pauza, moldovenii au dat lovitura de gratie a primei reprize, acelasi Adailton servindu-l perfect acum pe Wesley, care a reluat cu capul in plasa, dupa ce a fost lasat singur in careu de adversari.

Repriza secunda a inceput cu o alta faza litigioasa, de aceasta data in careul lui Dinamo. Daca in primul minut, Niculae avea tot dreptul sa ceara penalty dupa interventia lui Farkas, acum Sanmartean a fost agatat de Musat in careu. Dar si de aceasta data Robert Dumitru a lasat jocul sa curga.

Ritmul alert de joc si tensiunea cu care s-a tratat fiecare faza s-au vazut si in repriza secunda, desi au fost si cateva perioade de respiro, in care cele doua formatii isi pregateau strategia pentru minutele urmatoare. Insa bara lui Danciulescu din minutul 69 pare sa nu fi fost prevazuta de nimeni. Torpila fara preluare a dinamovistului din 10 metri a fost aproape sa scoata din pamant bara din dreapta lui Cerniauskas.

Mai multa precizie a avut Lucian Sanmartean in minutul 74, mijlocasul reusind sa-l execute pe Balgradean cu un sut plasat, dupa ce a patruns in zona centrala, fara sa fie jenat de nimeni. Dinamovistii jucau in acele momente cu un om in minus, Cosmin Moti fiind scos din joc de acelasi Sanmartean, care l-a doborat pe fundasul dinamovist cu o ghiulea naprasnica. Moti nici n-a mai revenit pe teren, medicii dinamovisti lasandu-l sa vada stele galben-verzi de pe margine.

Dinamovistii au incercat sa mai repare ceva din acest meci prea tarziu, abia in prelungiri reusind sa mai aduca mingea amenintator in careul lui Cerniauskas. Insa finalizarile lui Elis Bakaj n-aveau cum sa modifice si tabela.

Posted on 12/09/2011, in Dinamo, FC Vaslui, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Frumoasa cronica de meci. Constat cu regret ca scrii din ce in ce mai putin. Cel putin despre fotbal. Si e pacat, pentru ca esti cea mai buna.