Remiza plina de spectacol si dramatism la Tg. Mures – Astra

FCM Targu Mures a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, un meci foarte spectaculos si plin de dramatism. Astra a reusit sa egaleze de doua ori in repriza secunda, fiind chiar aproape de victorie in minutul 102 al meciului. Partida s-a prelungit cu mai mult de 10 minute din cauza unei accidentari grave a lui Astafei, jucatorul muresenilor fiind transportat direct la spital cu ambulanta.

Dupa o prima repriza destul de echilibrata, in care FCM a avut mai mult posesia iar Astra a tras mai mult la poarta, de castigat au avut cei din Targu Mures. Echipa lui Ioan Ovidiu Sabau a intrat in avantaj la vestiare, datorita reusitei magnifice a lui Florin Dan din minutul 26, acesta deschizand scorul cu un sut superb de la 30 de metri.

Repriza secunda a fost mult mai plina de evenimente. Ambele formatii si-au creat o multime de ocazii importante de gol, mai incisivi fiind si ploiestenii, care in minutul 63 au si reusit sa egaleze prin Valerica Gaman. FCM putea trece iar in avantaj pe tabela, insa Florin Dan si apoi Astafei au irosit sanse mari de gol. La fel a facut si Miranda la cealalta poarta, dupa ce a tras direct in portarul Albut in pozitie de unu la unu.

Spre mijlocul reprizei secunde o accidentare teribila a lui Astafei a facut ca meciul sa fie intrerupt aproape 10 minute. Atacantul gazdelor s-a ciocnit cap in cap cu Tiganasu in lupta pentru minge si a cazut lat la pamant. Medicii de la SMURD au intervenit prompt pentru a-i acorda ingrijiri fotbalistului, Astafei fiind dus apoi cu ambulanta la spital cu perfuzii si gatul imobilizat.

Jocul s-a reluat, fotbalistii incercand sa treaca cat mai repede peste momentele groaznice traite de Astafei pe gazon. Partida s-a mentinut la fel de aprinsa, disputele de pe gazon fiind mai mereu la limita regulamentului.

In primul minut de prelungiri, Claudiu Bumba, cel care a intrat pe teren in locul lui Astafei, a creat faza din care s-a marcat golul victoriei. Tanarul atacant venit de la Baia Mare a sutat naprasnic din coltul careului, Lung n-a reusit decat sa pareze scurt mingea pana la Ilyes, care a reluat in plasa din cativa metri.

Trupa lui Sumudica nu si-a pierdut sperantele in propriile sanse si a luptat eroic in fiecare din cele zece minute de prelungiri. Iar in minutul 100 Ousmane N’Doye a restabilit egalitatea pe tabela pentru Astra, cu o executie incredibila din centrul careului. Putea sa fie chiar 3-2 pentru Astra la final, daca Kehinde Fatai n-ar fi ratat singur cu Albut pe contraatac in ultimul minut de joc.

Posted on 09/09/2011, in Astra Ploiesti, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.