CFR s-a impus fara emotii la Galati

CFR Cluj a reusit o victorie rasunatoare in deplasarea de la Galati, invingand Otelul cu 4-0 dupa ce a deschis scorul in secunda 50 prin Ronny. Silviu Ilie a fost eliminat de la Otelul in minutul 33, CFR profitand la maximum de superioritatea numerica. Ardelenii au mai inscris de trei ori in repriza secunda prin Bastos, debutantul Weldon si Hora in prelungiri.

CFR Cluj a deschis scorul in primul minut de joc, la doar cateva zeci de secunde de la primul fluier al lui Istvan Kovacs. Weldon a patruns superb in careu pe dreapta, a intors mingea in centrul la Ronny care a sutat fara probleme in poarta.

Deschiderea rapida de scor a facut ca Otelul sa apese pedala de acceleratie iar in minutul 10 Liviu Antal a fost aproape de egalare, insa sutul sau a ocolit de putin poarta. La doua minute distanta Giurgiu a fost si el aproape de gol, insa Beto a retinut cu siguranta voleul expediat de galatean din marginea careului.

Ronny a fost aproape de dubla in minutul 24, cand a trimis un sut splendid de la 25 de metri lateral stanga. Insa mingea a trecut la cativa centimetri de vinclu.

Minutul 33 a rupt definitiv echilibrul din jocul celor doua formatii, Silviu Ilie vazand direct cartonasul rosu pentru o intrare cu talpa la Ronny. Jucatorul CFR-ului a fost transportat direct la spital, in locul lui intrand Ioan Hora. Si Dorinel Munteanu s-a vazut nevoit sa faca o mutare, Ljubinkovic fiind trimis in teren pentru a acoperi pierderea lui Silviu Ilie, pentru ca cel sacrificat sa fie singurul varf al galatenilor, Gabriel Paraschiv.

Protestele indelungi si vehemente ale gazdelor nu au avut cum sa schimbe decizia arbitrului, meciul continuand cu CFR Cluj la conducere atat pe tabela, cat si in teren. Superioritatea numerica a ardelenilor s-a vazut si in startul partii secunde, cand CFR a reusit sa marcheze din nou foarte repede. Rafael Bastos a dus scorul la 2-0 pe contraatac, dupa ce a fost servit excelent de Gabi Muresan.

Abia atunci si-a dat seama Dorinel Munteanu ca are nevoie de jucatori ofensivi in teren si l-a trimis in lupta si pe Marius Pena. Insa cei care s-au aratat mai periculosi au fost tot ardelenii. CFR a profitat la maximum de gaurile din defensiva galateana, iar in minutul 74 Weldon a inscris primul sau gol in tricoul echipei din Gruia, chiar la meciul de debut.

Ardelenii puteau sa-si mareasca imediat avantajul daca Grahovac nu ar fi intervenit salvator la suturile lui Hora sau Muresan din minutele urmatoare. Pana la urma, scorul finala fost stabilit de Ioan Hora in primul minut de prelungiri, servant fiind grecul Pantelis Kapetanos.

Posted on 09/09/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Exact asa cum a proorocit Adrian Porumboiu. Trebuie sa mai treaca timp ca sa ne convingem ca CFR sparge norii si ca otelul a devenit o echipa de League Two.

2. Felicitari pentru site. Ati castigat un cititor.