Prima victorie a tricolorilor mici in preliminariile Euro 2013

Nationala de tineret s-a impus cu 2-0 in meciul disputat cu Letonia la Medias in preliminariile Euro 2013. Stanciu si Tucudean au marcat pentru Romania, tricolorii mici avand si o bara in finalul primei reprize.

Dupa doua remize cu Kazahstan, nationala lui Sandoi avea nevoie neaparat de victorie in meciul disputat la Medias cu reprezentativa Letoniei.

Dupa un start echilibrat de meci, tricolorii mici au inceput sa preseze tot mai mult in zona mediana si sa urce metru cu metru in jumatatea adversa, ajungand ca de la jumatatea primei reprize sa domine ostilitatile.

Minutul 39 a adus descatusarea mult dorita in jocul romanilor, Nicolae Stanciu reusind sa deschida scorul cu un sut in diagonala pe jos din stanga portii, in urma unei faze ofensive cu mai multe pase ale romanilor in careul advers.

Putea sa fie 2-0 la pauza pentru Romania, daca sutul superb al lui Anton din afara careului n-ar fi intalnit transversala in prelungirile primei reprize.

S-a facut 2-0 insa dupa pauza, cand Romania a continuat jocul ofensiv bun din finalul primei parti. De aceasta data dinamovistul Tucudean a reusit sa puncteze, dupa ce l-a lobat superb pe portarul advers aproape de marginea careului.

Tucudean si apoi Gicu Grozav au trecut iar pe langa gol in minutele urmatoare, desi jocul s-a mai echilibrat putin in incercarea letonilor de a reveni in meci. Oaspetii au reusit sa se instaleze tot mai autoritat in jumatatea Romaniei, iar in minutul 75 au trecut de doua ori pe langa gol, in prima faza sutul lui Sinelnikovs intalnind transversala.

Posted on 06/09/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.